Podajniki
-- piątek, 14 październik 2011
Przedstawiciele fabryk oczekują podajników w pełni zautomatyzowanych, które nie wymagają obsługi operatora. Jak widać, dąży się do wyeliminowania ewentualnych błędów pracowników. Być może oczekiwania w tym zakresie podyktowane są również próbą zmniejszenia kosztów zatrudnienia w procesach produkcji. Jest to bowiem tendencja zauważalna w wielu zakładach przemysłowych.
Wymienia się również słabe strony dostępnych na rynku podajników. Często uszkodzeniu ulegają mechanizmy odpowiedzialne za przeniesienie napędu z motoreduktora na wał. Zdarza się także, że gniazdo wpustu ulega wyrobieniu.
Podajniki do zadań specjalnych
Niejednokrotnie konstrukcja podajników musi uwzględnić trudne warunki pracy urządzeń. Często bowiem podajnikami są transportowane na przykład materiały o wysokiej temperaturze, przekraczającej 50°C, a nawet 140°C. W przemyśle spożywczym podkreśla się aspekty związane z higieną, gdzie niejednokrotnie produkcja przebiega w warunkach podwyższonej wilgotności, czy też na mokro. Odpowiednie wymagania konstrukcyjne muszą być również uwzględnione w miejscach o dużym zapyleniu, tym bardziej w postaci drobnych elementów ścierających, takich jak chociażby pył szklany.
Podajniki z hydrauliką
Siłowniki i silniki hydrauliczne, rozdzielacze, zawory przelewowe czy regulatory przepływu odgrywają istotną rolę w podajnikach z hydrauliką siłową. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w nowoczesnej hydraulice siłowej, która przeznaczona jest do podajników, przewiduje się wiele nowatorskich rozwiązań. Stąd też niejednokrotnie uwzględnia się napędy w postaci silników hydraulicznych gerotorowych, które cechują się możliwością zejścia do bardzo niskich obrotów (6 obr./min). To właśnie dzięki nim zyskuje się wyeliminowanie reduktorów w napędach podajników.
Na uwagę zasługują siłowniki z możliwością hamowania oraz hamowania z regulacją. Do sterowania silnikami i sterownikami używane są rozdzielacze proporcjonalne. W przypadku układów hydraulicznych, które zasilają podajniki trwałe, stosowane są chłodnice oleju.
Istotną rolę odgrywa odpowiedni dobór hydrauliki siłowej do podajników. Jak podaje Zbigniew Berlik z firmy Bipromasz, hydraulika w niższej cenie nadaje się do zastosowań w przypadku, gdy układ hydrauliczny pracuje okresowo, a nie w sposób ciągły. Dla urządzeń pracujących okresowo lepiej stosować pompy zębate niż tłoczkowe. Pod uwagę należy wziąć terminy dostaw elementów hydrauliki siłowej. Niektóre firmy proponują terminy dostaw na rozdzielacze i zawory w granicach 3 miesięcy. Elementy te powinny być dostępne od ręki lub w terminie do 1–2 tygodni. Należy sprawdzić, czy oferujący hydraulikę siłową ma odpowiednio duże zapasy magazynowe w Polsce. Doboru elementów hydrauliki siłowej dokonuje się w zależności od ciśnienia pracy układu hydraulicznego oraz wydajności przepływu. Należy sprawdzić, czy proponowane elementy spełniają parametry stosowane w układzie hydraulicznym. Przy wyborze silników hydraulicznych trzeba sprawdzić typ silnika (zębaty, gerotorowy, tłoczkowy, tłokowy, łopatkowy itp.), chłonność silnika, obroty maksymalne silnika, nominalne ciśnienie pracy. Przy wyborze siłownika hydraulicznego należy sprawdzić jego nominalne ciśnienie pracy, typ budowy (na łożyskach przegubowych, kołnierzu, przegubie), średnicę cylindra, średnicę tłoczyska, skok, prędkość pracy oraz maksymalną temperaturę pracy.