Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Podajniki

-- piątek, 14 październik 2011

Jak wiadomo urządzenia transportu automatycznego w systemach produkcji i montażu to podajniki. Służą one do samoczynnego podawania elementów (półproduktów) lub gotowych produktów do stanowisk roboczych (automatycznych, ręcznych) i magazynów.

Podajniki pobierają z zasobnika część przeznaczoną do montażu, przemieszczają ją i umiejscawiają w strefie roboczej. Podczas przemieszczania przedmiot jest odpowiednio orientowany i osadzany na stanowisku roboczym, gdzie wykonywane są kolejne operacje.

Raport powstał w oparciu o dane uzyskane z ankiety przeprowadzonej we wrześniu 2011 r. wśród czytelników miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Oprócz tego przy tworzeniu raportu użyto informacji pochodzących od producentów i dostawców podajników. Raport nie jest pełnym obrazem rynku.

Kryteria wyboru podajników

Klienci oczekują podajników bezawaryjnych i trwałych. Stąd też planowane okresy użytkowania wynoszą około 10 lat. Nie bez znaczenia pozostaje również gwarancja na urządzenia. Przedstawiciele zakładów przemysłowych mają świadomość tego, że cena konkretnego modelu podajnika zależy od jego wielkości i parametrów technicznych, a co za tym idzie, stopnia skomplikowania urządzenia. Odbiorcy są w stanie zapłacić więcej za podajnik, ale pod warunkiem że cena jest adekwatna do jakości produktu. Interesujące jest, że nabywcy coraz częściej wymuszają na producentach uwzględnianie polskich sprawdzonych marek podzespołów.

Dla klientów ważna jest możliwość regulowania prędkości, a co najważniejsze, bezobsługowość podajnika. Zwróćmy uwagę, że jako sposób doradztwa przy wyborze oczekuje się katalogów, praktycznych pokazów, a także bezpośrednich spotkań z przedstawicielem techniczno-handlowym. Przy wyborze analizuje się również dostępność części zamiennych oraz serwis zarówno gwarancyjny, jak i pogwarancyjny. Preferowany czas oczekiwania na podajnik wynosi od jednego do dwóch miesięcy.

Plany zakupowe

Planując zakup podajników, niejednokrotnie inwestycję w tym zakresie firmy argumentują rozbudową linii oraz poprawą zarówno ergonomii, jak i wydajności procesów produkcyjnych.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce