Płynny przepływ. Polski rynek armatury przemysłowej
-- czwartek, 05 sierpień 2010
W zakładach najczęściej zastosowany typ zabudowy to poziomy (93%). Popularne jest również montowanie armatury przemysłowej w pionie (77%). W 67% przypadków urządzenia umieszczane są w pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz, a w 57% – w pomieszczeniach suchych (wykres 5).
Przyłącza, jakie według dostawców można zastosować w sprzedawanych przez nich urządzeniach, to głównie: kołnierzowe, do wspawania i gwintowe (po 100% „głosów”). Również wykorzystywane są przyłącza międzykołnierzowe (86%) i zgrzewne (29%).
Użytkownicy informują, że elementami armatury przemysłowej, które najczęściej ulegają zużyciu, są uszczelnienia. Trochę mniej respondentów narzeka na gniazda. Według ankietowanych w armaturze psują się przylgnie, grzybki i kule zaworów kulowych.
Przesyłane medium
Cała oferowana armatura przemysłowa przeznaczona jest dla cieczy, gazów i pary (po 100%). Może to być też pulpa, medium o charakterze abrazyjnym, sypkie, klejące lub zasychające. Czynniki takie jak: lepkość, objętość (wyliczana indywidualnie), granulacja, prędkość przepływu i cząstki stałe zależą od typu medium.
Użytkownicy informują, że zainstalowana u nich w zakładach armatura przemysłowa pracuje w temperaturach maksymalnych sięgających nawet +545°C! Najwyższe ciśnienie pracy armatury przemysłowej to 50 MPa (500 barów). Urządzenia z oferty dostawców są przystosowane do temperatur od +250°C do +650°C i ciśnień od 10 MPa (100 barów) do 50 MPa (500 barów).
Popularni producenciZ informacji zebranych pomiędzy użytkownikami armatury przemysłowej wynika, że największa liczba respondentów ma zainstalowane w zakładzie urządzenia firmy EBRO Armaturen. Kolejnymi bardzo popularnymi producentami są: Fabryka Armatur Głuchołazy, Danfoss Socla oraz Parker Hannifin. Trochę rzadziej instalowane są produkty wykonane w Zakładzie Armatury „Chemar”, a także przez następujące firmy: Tyco Waterworks Polska, Spirax Sarco, Pneumat System i Wakmet.