Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pasy transmisyjne i łańcuchy

-- niedziela, 20 wrzesień 2009

Uni chain jest prekursorem produkcji taśm segmentowych – modułowych. Inżynierowie klocków Lego wykorzystali pomysł plastikowych modułów do produkcji taśm przenośnikowych z dużym sukcesem. Firma AMSORT – obecna do niedawna na polskim rynku pod nazwą DERCO – jest producentem przenośników z profili aluminiowych, oferuje kompletne systemy transportujące: przenośniki, systemy automatyzacji montażu, regały przepływowe, zintegrowane konstrukcje dystrybucyjno-sortujące, dźwigi przemysłowe. Zajmuje się dystrybucją elementów konstrukcyjnych takich systemów na zasadzie wyłączności: elastycznych taśm transportujących, taśm segmentowych z tworzywa i łańcuchów przenośnikowych, taśm siatkowych, rolek i listew rolkowych, elektrorolek, elektrobębnów, a także szczotek technicznych.

Firma Fenner Drives ma wieloletnie doświadczenie w produkcji elementów służących w aplikacjach transportowych. Spośród gamy produktów warto zwrócić uwagę – według Michała Marciniaka, pracującego jako Regional Sales Engi-neer z Fenner Drives – na pasy poliuretanowe Eagle służące do transportu lekkiego. Występują one w przekrojach okrągłych, płaskich, klinowych itp., dostępne są też w różnych rodzajach: zwykłych, wzmocnionych, gładkich, chropowatych, o różnej twardości, z nakładkami itp. Są też w ofercie firmy segmentowe pasy PowerTwist, służące do transportu, głównie wymagającego. Zasługują one na szczególną uwagę z racji długiego czasu pracy oraz łatwej i szybkiej instalacji; występują w klasycznych profilach klinowych, podwójnie klinowych i okrągłych; dostępne również z nakładkami typu super grip  i innych. Przy okazji warto może wspomnieć o napędach łańcuchami bądź pasami i ciekawym sposobie osadzania kół za pomocą tulejek rozprężno-zaciskowych Trantorque. Na rynku zachodnim i amerykańskim powyższe produkty znane są od dawna, ale na polskim można uznać tuleje Trantorque i pasy PowerTwist za produkty nowatorskie.

Nowe produkty w firmie ENITRA w zakresie transportu wewnętrznego, to – jak mówi Maria Strzałba-Konewczyńska, systemy prowadzenia liniowego NADELLA. Dzięki skojarzeniu precyzyjnych prowadnic z rolkami bądź wózkami jezdnymi możliwe jest realizowanie precyzyjnych ruchów elementów maszyn lub urządzeń transportujących, a drugi produkt to prowadnice teleskopowe firmy CHAMBRELAN, do niżej precyzyjnych przemieszczeń, ale z dużymi obciążeniami. Najczęściej prowadnice teleskopowe znajdują zastosowanie w pojazdach szynowych ruchu publicznego, pojazdach specjalnych w budowie maszyn na przykład przesuwne osłony, roboty, szafy sterownicze, bankomaty w transporcie powietrznym i morskim.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce