Pasy i łańcuchy napędowe
-- niedziela, 25 maj 2014
W opinii Dawida Krawczyka z firmy Optibelt Polska: „podstawowe informacje, które są wymagane w celu odpowiedniego doboru napędu, to moc silnika, obroty silnika, przełożenie oraz odległość międzyosiowa. Poza tymi danymi zwraca się uwagę na rodzaj maszyny, charakterystykę pracy oraz otoczenie, w którym pracuje (wpływ czynników zewnętrznych). Producenci maszyn wymagają od nas, aby pasy napędowe były w stanie przenosić coraz większe moce. Aktualnym kierunkiem, w którym zmierzamy to pasy z kordem carbonowym”.
Opinie
Dostawcy pasów i łańcuchów mają dobrą opinię u odbiorców. Dostawcy są chwaleni między innymi za terminowość dostaw. Opinia w tym zakresie jest szczególnie istotna, bowiem można powiedzieć, że dostawcy spełnili oczekiwania klientów odnośnie czasu realizacji dostawy. Wynika to z tego, że w edycji raportu z 2011 r. przedstawiciele fabryk skarżyli się między innymi na opóźnianie terminów dostaw, brak natychmiastowego wyboru oraz dogłębnej porady, elastyczności i ciągłego wsparcia, a także braku oferty niestandardowej i niedostępności charakterystyk technicznych. Przed trzema laty jeden z czytelników zwrócił uwagę na brak składu konsygnacyjnego jego dostawcy. Również w tym przypadku sugestia ta wiązała się z terminowością dostaw, bowiem skład konsygnacyjny to magazyn zlokalizowany w pobliżu lub na terenie zakładu ostatecznego nabywcy towarów, utworzony w celu zapewnienia ciągłego dostępu do wyrobów. Można więc powiedzieć o zdecydowanej zmianie dostawców w kierunku poprawy jakości usług.
A co dostawcy sądzą o odbiorcach pasów i łańcuchów napędowych? Jak podkreśla Grzegorz Domek: „mamy wymagające grono odbiorców, oczekujące od nas produktów najwyższej jakości, wsparcia technicznego i szybkich dostaw. – Trafiają do nas klienci z najtrudniejszymi problemami napędowymi. Próbujemy utrzymać rynek wyrobów ‹‹prostych››, pomimo tego, że tutaj istotna jest tylko cena. Poza nią klienci doceniają certyfikowaną jakość usług, dostępność produktów w oddziałach i grono inżynierów potrafiących znaleźć wspólny język z użytkownikami maszyn”.
Co na rynku
W ofercie firmy Eurobelt interesujące rozwiązanie stanowią pasy PowerGrip GTX. Są to synchroniczne pasy dostępne z podziałką 8M i 14M. Bardzo często stosuje się je w aplikacjach wymagających znacznych prędkości, przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Dzięki uwzględnieniu kordów o dużej wytrzymałości na rozciąganie przy niewielkim wydłużeniu zyskuje się wysoki poziom odporności na obciążenia udarowe. Na etapie wyboru uwzględnić można pas w wykonaniu antystatycznym (ISO 9563), zgodny ze standardami REACH i RoHS. W razie potrzeby jest możliwe dostarczenie pasów PowerPainT, pozwalających wyeliminować