Pasy i łańcuchy napędowe
-- wtorek, 22 luty 2011
Redakcja miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych zapytała czytelników o rodzaje pasów i łańcuchów, których nabycie planują w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Na pierwszym miejscu czytelnicy wymienili pasy płaskie (około 58% ankietowanych). Kolejne miejsca zajmują pasy zębate (ponad 40%), klinowe z uzębieniem (ponad 26%), pasy klinowe okryte (normalnoprofilowe) (około 21% ankietowanych), klinowe wysokiego obciążenia (około 21%) oraz normalnoprofilowe bezkońcowe (około 10%). Około 5% ankietowanych zakupi w ciągu najbliższych 6 miesięcy pasy obustronnie klinowe.
W ciągu najbliższych 6 miesięcy czytelnicy miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych planują nabyć również łańcuchy napędowe. W pierwszej kolejności zakupione będą łańcuchy rolkowe, potem sworzniowe, Galla oraz łańcuchy zębate.
Rynek producentów i dostawców
Podczas ankiety przeprowadzonej przez Inżynierię i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych zapytano dostawców i producentów, jak oceniają rynek pasów i łańcuchów napędowych. – Jesteśmy producentem, dlatego też ciężko oceniać samego siebie, jednak staramy się ciągle jak najbardziej wspierać naszych dystrybutorów, jak również wspomagać naszych odbiorców ostatecznych w swoich nowatorskich rozwiązaniach – mówi przedstawiciel firmy Optibelt.
W zakresie rynku pasów w firmie Amsort dominuje pogląd, że jest duża konkurencja, choć nie ma zdecydowanego lidera rynku. Wszystko rozbija się o uzyskanie optymalnego poziomu współczynnika cena/jakość. W opinii firmy Amsort konkurencja na rynku łańcuchów napędowych jest bardzo duża, co zmusza producentów do stałego udoskonalania produktów. Jedna wpadka praktycznie eliminuje produkt z rynku.
W opinii firmy SKF jest kilka wiodących firm specjalizujących się w produkcji łańcuchów (mówimy tu głównie o producentach zachodnich z wieloletnią tradycją). Żadna z tych firm nie ma zakładu produkcyjnego na terenie Polski ani własnego punktu sprzedaży (tylko sieć autoryzowanych dystrybutorów) – ma to znaczny wpływ na termin realizacji dostaw, szczególnie w przypadku łańcuchów specjalnych. Polskie firmy coraz częściej w ostatnim czasie podpierają się importem najbardziej popularnych rozmiarów, nie do końca zwracając uwagę na jakość produktu.
Gdzie więcej, a gdzie mniej
Ankieta przeprowadzona przez miesięcznik Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych miała również na celu określenie trendów w zakresie wzrostów i spadków sprzedaży pasów i łańcuchów napędowych w poszczególnych branżach przemysłu. Zbyt mała ilość zebranych danych nie pozwoliła na stworzenie miarodajnych statystyk. W firmie Amsort w ciągu ostatnich 12 miesięcy największy wzrost sprzedaży pasów odnotowano w przemyśle maszynowym, zaś spadek, w przemyśle ciężkim metalowym. Firma ta również w tej branży przemysłu zwiększyła sprzedaż łańcuchów napędowych. Spadek sprzedaży łańcuchów odnotowano natomiast w przemyśle motoryzacyjnym. W firmie Optibelt wzrost sprzedaży pasów odnotowano w przemyśle ciężkim metalowym, drzewnym i petrochemicznym, zaś spadek w przemyśle wydobywczym.