Outsourcing w przemyśle
-- niedziela, 09 marzec 2014
W ramach kontraktu niejednokrotnie przewiduje się możliwość odkupienia używanego obecnie sprzętu i jego częściowe lub całościowe wykorzystanie w ramach umowy.
Na rynku oferowane są usługi w zakresie audytu kosztów druku. Na przykład firma Jet-printer jest w stanie ocenić aktualny park urządzeń kopiujących i drukujących oraz przeanalizować stopień ich wykorzystania. Nie mniej ważna jest przy tym ocena aktualnego parku urządzeń kopiujących oraz ilości i częstotliwości drukowania. Kluczową rolę odgrywa analiza kosztów ponoszonych w efekcie eksploatacji obecnego parku urządzeń oraz opracowanie strategii optymalizacji urządzeń.
Outsourcing energetyki przemysłowej
Mówiąc o outsourcingu, warto zwrócić uwagę na outsourcing energetyki przemysłowej. W efekcie wydzielane są zakładowe elektrociepłownie i ciepłownie ze struktur przedsiębiorstw, a zarządzanie nimi jest powierzane firmom specjalistycznym. Ceny energii i ciepła negocjowane są indywidualnie przez dostawcę energii i ciepła (firmę outsourcingową) i klienta (przedsiębiorstwo produkcyjne). Na przykład firma Polish Energy Partners jest w stanie świadczyć usługi operatorskie, gdzie współpraca z klientami bazuje na długoterminowej umowie, a jej postawienia są dostosowane do konkretnych potrzeb klientów. Warto podkreślić, że współpraca w tym zakresie może opierać się na różnych modelach biznesowych obejmujących chociażby przejęcie obiektu od klienta i jego modernizacje, a następnie jego eksploatację na rzecz klienta oraz świadczenie usług operatorskich w obiekcie należącym do klienta. Oprócz tego mogą być budowane obiekty od podstaw oraz eksploatowane na rzecz klienta.
Pozostałe usługi
Dużym uznaniem cieszy się outsourcing gospodarki smarnej. Nowoczesne usługi w tym zakresie sprowadzają się nie tylko do wymiany przepracowanych olejów. Coraz częściej do usług podchodzi się dwuetapowo. Pierwszy etap polega na wdrożeniu oczyszczania olejów przez firmę zewnętrzną. Tym sposobem zyskuje się sprawdzenie skuteczności usług w warunkach panujących w danej firmie bez ryzyka ponoszenia zbędnych nakładów inwestycyjnych. Niejednokrotnie przewiduje się zabezpieczenie interesów fabryki poprzez odpowiednie klauzule. Zwalniają one z opłaty za usługę w wypadku nieuzyskania efektu określonego w ofercie. Ponadto już na tym etapie pracownicy danej fabryki zostają nie tylko przeszkoleni w zakresie obsługi urządzeń oczyszczających, ale również w zakresie prowadzenia prewencyjnej gospodarki smarowniczo-olejowej z uwzględnieniem kompleksowych analiz olejowych oraz śledzenia trendów. Oprócz tego są prowadzone analizy ekonomiczne efektów wdrożenia programu oraz inwestycji w zakup urządzeń do pielęgnacji olejów. Realizacja pierwszego etapu powoduje, że drugi etap, polegający na zakupie przez fabrykę własnych urządzeń, jest realizowany zgodnie z konkretnymi potrzebami i warunkami, z wyeliminowaniem ryzyka nietrafionych decyzji.