Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Outsourcing BHP

-- czwartek, 01 październik 2015

Usługi zewnętrzne w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pracowników cieszą się zarówno w Europie jak i Polsce coraz większą  popularnością. Wyspecjalizowane firmy oferują szeroki wachlarz usług, począwszy od najbardziej popularnych szkoleń BHP czy sprawowania stałego nadzoru nad warunkami pracy, aż po wsparcie w zakresie wyboru, serwisu czy wymiany środków ochrony bezpośredniej. Wydzielenie na zewnątrz procesów związanych z obszarem BHP pozwala pracodawcy efektywniej zarządzać firmą i skupić się na jej rozwoju, a nie na działaniach związanych z dopełnieniem wymogów prawnych.

Z badania ESENER [1] wynika, że zakłady pracy w krajach Unii Europejskiej najczęściej w zakresie zewnętrznych usług BHP korzystają z pomocy: lekarzy medycyny pracy (68%), specjalistów ds. BHP (63%) i ekspertów ds. zapobiegania wypadkom (52%). Przestrzeganie wymogów prawnych związanych z bezpieczeństwem, coraz częściej postrzegane jest nie tylko jako obowiązek, ale również szansa na uniknięcie kosztów związanych z wystąpieniem wypadku w zakładzie pracy.

Każdy pracodawca ma inne potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom. Firmy mają rożne procesy produkcyjne i w odmienny sposób muszą je zabezpieczać. Już na etapie analizy potencjalnych zagrożeń można skorzystać z usług wyspecjalizowanego dostawcy, który dokładnie zbada strukturę organizacyjną oraz rodzaj i ilość zagrożeń (procesy pracy, maszyny itp.) występujących w danym przedsiębiorstwie. Na tej podstawie podmiot zewnętrzny zarekomenduje i wdroży odpowiednie rozwiązania.  

Kolejnym krokiem do zadbania o bezpieczeństwo pracowników jest szczegółowe zapoznanie ich z istniejącymi zagrożeniami, przepisami prawa oraz obowiązkami. W tym celu organizowane są  obowiązkowe szkolenia wstępne i okresowe. Ich częstotliwość zależy od zajmowanego stanowiska. Na przykład kadra zarządzająca, kierownicy, brygadziści muszą odbyć szkolenie raz na 5 lat, natomiast pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne powinni odbyć szkolenie przynajmniej raz na rok. Określona jest też forma szkolenia i czas jego trwania. Pracodawcy bardzo chętnie zlecają szkolenia BHP, które wiążą się z koniecznością  napisania szczegółowego programu szkoleń oraz przygotowaniem merytorycznym w bardzo wielu obszarach (bhp, pierwsza pomoc, ochrona przeciwpożarowa, prawo pracy).


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce