Oleje specjalne
-- sobota, 19 listopad 2011
W przemyśle spożywczym oleje smarowe spełniają nie tylko ogólne wymagania techniczne przewidziane dla całego przemysłu, ale oprócz tego nie mogą mieć negatywnego wpływu na zdrowie (wymaganie NSF H1). Oleje w przemyśle spożywczym narażone są na kontakt z substancjami, takimi jak na przykład soki owocowe, roztwory cukru, produkty mleczne, czy też produkty mięsne. Produkty PETRO-CANADA zawierają antybakteryjny środek MICROL. Zapobiega on rozwojowi bakterii w miejscach, gdzie znajduje się olej lub smar, co zapewnia utrzymanie odpowiedniej czystości i zapobiega powstawaniu fetoru. Środek MICROL jest dopuszczony przez Agencję Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA) do stosowania w środkach smarowych dla przemysłu spożywczego.
Jednym z nowatorskich rozwiązań są syntetyczne oleje hydrauliczne, które pozwalają na stosowanie w wysokich temperaturach bez ujemnego wpływu na ich trwałość.
Podkreśla się wzrost zainteresowania olejami syntetycznymi ze względu na ich lepszą stabilność i możliwość przenoszenia większych obciążeń. Są to oleje o zmienionych właściwościach fizykochemicznych. Sprawdzają się one w przekładniach, dzięki czemu zyskuje się ich bezawaryjność i wydłużone okresy między wymianami oleju.
Zewnętrzny serwis olejowy
Firmy, argumentując niekorzystanie z usług zewnętrznych firm, zarządzających gospodarką olejową, wymieniają zbyt niskie zużycie olejów oraz własny serwis wewnętrzny. Wiele firm stawia więc na swoich wykwalifikowanych pracowników. Są również fabryki, w których działa się w oparciu o opracowany system gospodarki smarnej. W każdym dziale odpowiednio wyszkoleni pracownicy odpowiadają za smarowanie maszyn. Szkolenia w tym zakresie uaktualniane są raz w roku.
Przedstawiciele zakładów przemysłowych korzystających z zewnętrznego serwisu olejowego twierdzą, że każdy powinien robić to, co potrafi najlepiej. Tym sposobem oddanie specjalistom serwisu olejowego gwarantuje, że odpowiedni środek smarny zostanie dostarczony we właściwy sposób o określonym czasie. Niektóre fabryki firmom zewnętrznym powierzają filtrowanie olejów. Niejednokrotnie serwis olejowy prowadzony jest przez dostawcę i serwisanta konkretnego urządzenia, takiego jak na przykład przekładnia.
W jaki sposób firmy zagospodarowują odpady olejów smarnych? Ponad 70% ankietowanych fabryk przekazuje odpady przedsiębiorstwom prowadzącym zbiórkę i zagospodarowanie odpadów. Korzysta się najczęściej z usług firmy Oiler lub Ekovita.