Oleje specjalne
-- sobota, 19 listopad 2011
W przypadku dosmarowywania np. innym olejem niż zastosowany obecnie należy zwrócić także uwagę oprócz wspomnianych czynników na mieszalność baz olejowych. Pomocna będzie przy tym tabela mieszalności – dodaje Piotr Siwek z firmy Klüber Lubrication.
Błędy przy wyborze
Praktycy podkreślają, że podstawowy błąd, który popełniany jest przy wyborze, to niewłaściwie dobrana lepkość do obciążenia i temperatury. Niejednokrotnie błędem jest kierowanie się wyłącznie ceną produktu. Zwraca się uwagę, że oleje syntetyczne ciągle są rzadkością, a wybór obejmuje wyłącznie produkty z rodziny olejów mineralnych. Oleje silikonowe prawie w ogóle nie są znane. Jako elementarny błąd wymienia się także niewystarczająco wnikliwe porównanie konkurencyjnych olejów.
Wielu odbiorców przy wyborze kieruje się rutyną, nie analizując dokumentacji technicznej maszyny. Jak podaje Romuald Witek z firmy Marat: – Niestety do dnia dzisiejszego zdarzają się przypadki, gdzie użytkownik stosuje oleje bez dodatków EP. Do innych błędów zaliczyć można także nieuwzględnianie temperatury otoczenia, prędkości obrotowych i wielkości obciążeń, co doprowadza do podwyższenia temperatury, a co za tym idzie, czasem drastycznego spadku lepkości, utraty filmu olejowego itd.
Innym błędem popełnianym przy doborze właściwego oleju, jak wspomina Piotr Siwek z firmy Klüber Lubrication, może być niewłaściwia tolerancja oleju z materiałami uszczelnień.
W przypadku stosowania innych materiałów jak tworzywa sztuczne warto rónież sprawdzić ich tolerowanie się z olejem.
Co nowego w olejach
Oleje syntetyczne Molykote produkowane są w oparciu o syntezę chemiczną w celu osiągnięcia wymaganej charakterystyki i zminimalizowania stopnia zanieczyszczenia. Oleje syntetyczne zawierają dodatki nowej generacji, które podnoszą właściwości produktu.
Należy zwrócić uwagę na dodatki do olejów na bazie nanotechnologii, zwiększające parametry pracy oleju i wydłużające jego trwałość do 5 razy. Oprócz tego nanotechnologia zmniejsza zużycie elementów przekładni.
Nabyć można oleje przeznaczone dla przemysłu spożywczego z dopuszczeniem do incydentalnego kontaktu z żywnością. Są to zarówno oleje hydrauliczne, jak i przekładniowe.