Oleje specjalne
-- sobota, 19 listopad 2011
Kto produkuje oleje
W polskich fabrykach dominują producenci olejów, tacy jak Shell i Mobil. Podkreśla się dobrą jakość produktów, odpowiednie parametry techniczne oraz szeroki asortyment i krótkie terminy realizacji dostaw. Ponad ¼ zakładów przemysłowych używa olejów firmy Fuchs Oil. O uznaniu tej firmy decyduje między innymi odpowiednie wsparcie techniczne. Podano także, że oleje nieemulgujące Fuchs Oil mają korzystne ceny, przy zachowaniu wysokiej jakości wyrobu. Jako procentów olejów wymienia się również firmy: Lotos, Elf, Total, Statoil, Gulf, BP, a także Veco, Orlen i Loxpol. Opinie o tych producentach również są pozytywne.
Jakie trudne warunki
W jakich zatem trudnych warunkach pracują oleje? Otóż, przede wszystkim zwraca się uwagę na wysoką temperaturę. Niejednokrotnie przekracza ona 230°C. Trudne warunki pracy to również duże obciążenia. Oleje często są stosowane w maszynach pracujących 24 godz. na dobę. Podkreśla się także pracę przy maksymalnych prędkościach maszyn, przeznaczonych do skomplikowanych procesów obróbki. Dostępne na rynku oleje przeciwstawiają się dużej wilgotności powietrza (np. w malarniach). Istotną rolę odgrywa zachowanie parametrów technicznych oleju, nawet przy kontakcie z wodą.
W przemyśle chemicznym oleje muszą być odporne na działanie substancji agresywnych. W około ¼ ankietowanych fabryk istotna jest odporność oleju na działanie niskich temperatur. Niejednokrotnie przekracza ona -30°C. Kluczową rolę stanowi zachowanie właściwości oleju przy podwyższonych prędkościach, chociażby w wysokoobrotowych wrzecionach czy w wirówkach do mleka. W wielu zakładach przemysłowych oleje pracują w środowisku zapylonym.
Kryteria wyboru
Dla odbiorców ważny jest termin dostawy oleju. Jednak wymagania w tym zakresie są mocno zróżnicowane. Najkrótszy oczekiwany czas dostawy wynosi bowiem 1 dzień, zaś najdłuższy to 2 tygodnie. Około połowa ankietowanych fabryk zwraca uwagę na cenę oleju. Powinna być ona oczywiście możliwie najniższa. Niespełna połowa respondentów przywiązuje wagę do marki produktu. Preferencje w tym zakresie to Shell, Mobil, Statoil oraz Kernite Lubrication. W wielu zakładach przemysłowych sprawdza się referencje dostawcy.