Oleje specjalne
-- sobota, 19 listopad 2011
Olej powinien zapewnić odpowiednie smarowanie maszyny. Istotną rolę odgrywa również odporność oleju na działanie czynników zewnętrznych, które są nieodzownym elementem wielu procesów produkcyjnych.
Właściwy dobór olejów, uwzględniający między innymi trudne środowisko pracy, stanowi podstawę bezpieczeństwa maszyn i procesów produkcyjnych. Na rynku oferta olejów w tym zakresie jest bardzo obszerna, stąd też warto zadać sobie pytanie: jak dobrze wybrać olej pracujący w trudnych warunkach.
Raport powstał w oparciu o dane uzyskane z ankiety przeprowadzonej w październiku 2011 r. wśród czytelników miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Oprócz tego przy tworzeniu raportu użyto informacji pochodzących od producentów i dostawców olejów. Raport nie jest pełnym obrazem rynku.
Kto dostarcza oleje
Nie jest wielkim odkryciem, że największym powodzeniem w zakładach przemysłowych cieszą się oleje przekładniowe. Do fabryk najczęściej dostarcza je Shell, Fuchs Oil, Febus Auto, Lotos, Swepco, Oest oraz Statoil. Jako dostawcę olejów przekładniowych wymienia się również firmę Kluber Lubrication oraz Kernite Lubrication.
Niezbędne w zakładach przemysłowych są również oleje hydrauliczne. Dostarcza je, oprócz wymienionych wyżej firm, przedsiębiorstwo Mobipol. Istotną rolę odgrywają oleje sprężarkowe. Jako dostawcę cieczy tego typu przedstawiciele fabryk wymieniają firmę Elf. Należy podkreślić, że oleje sprężarkowe dostarczają również producenci sprężarek, tacy jak na przykład Atlas Copco czy Mezon Instal Service. Około połowa ankietowanych fabryk stosuje oleje maszynowe. W tym przypadku za dostawy odpowiedzialne jest, oprócz wspomnianych już firm, przedsiębiorstwo Gulf oraz Orlen. Niespełna 1/5 przedstawicieli fabryk podaje, że stosuje oleje dla energetyki. Dostarcza je Swepco, Shell oraz Fuchs Oil.
Oleje technologiczne
Oleje specjalne to również ciecze technologiczne. Ponad połowa przedsiębiorstw stosuje oleje emulgujące do obróbki skrawaniem. Jako dostawców w tym zakresie wymienia się firmy: Oest, Shell, Orlen, Bionaft, Petro Canada oraz Houghton i Fuchs Oil. Oprócz tego oleje technologiczne dostarcza Statoil i Kernite Lubrication. Dużą popularnością cieszą się również oleje konserwacyjne. Ich dostawcami są firmy: Febus Auto, Castrol, Berner, Shell, Fuchs Oil oraz Kluber. Około 1/3 przedstawicieli fabryk podaje, że stosuje oleje nieemulgujące do obróbki skrawaniem. Ciecze technologiczne, które używane są w przemyśle, to także oleje do obróbki plastycznej, hartowania oraz antyadhezyjne. W przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują oleje, które mogą mieć kontakt z żywnością.