Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Oleje i ciecze hydrauliczne

-- niedziela, 14 listopad 2010Jak wynika z ankiety, ponad 93% czytelników zakupi oleje i ciecze hydrauliczne u tego samego dostawcy.

Kompleksowy serwis olejowy
Na pytanie: „Czy w twojej firmie planuje się zlecenie serwisu olejowego i cieczy hydraulicznych firmie zewnętrznej?”, ponad 86% ankietowanych udzieliło negatywnej odpowiedzi. Pozostała część w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planuje zlecić kompleksowy serwis olejowy firmie zewnętrznej. Należy podkreślić, że ta część ankietowanych nie wie jeszcze, kto będzie dostawcą usługi.Kompleksowy serwis olejowy to nie tylko dostawa olejów, ale również odbiór zużytych płynów. W ramach całościowych usług może być prowadzony monitoring oleju podczas pracy w układzie olejowym. Istotną rolę odgrywa bowiem monitorowanie oraz ocena pracy mediów smarujących poprzez badanie próbek.

Janusz Toman z firmy Ekspert uważa, że biorąc pod uwagę dwa czynniki: konkurencję na rynku, którą wygrywają ci, którzy produkują najtaniej i najszybciej, oraz stan technologii w zakresie pielęgnacji i kontroli olejów, można w skrócie powiedzieć, że usługa prowadzenia gospodarki olejowej jest wykonywana właściwie wtedy, kiedy ilość awarii układów olejowych równa się zero! Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Co w takim razie składa się na strategię zerowych awarii? Jest to przede wszystkim:

1. Właściwy dobór oleju, odpowiedni do rodzaju maszyny i warunków jej pracy.
2. Wybór odpowiedniego, budzącego zaufanie dostawcy oleju. Niestety zdarzają się nieuczciwi dostawcy, którzy pod marką znanych i nieznanych firm dostarczają ciecze niewiele mające wspólnego z olejem odpowiednim dla maszyny, a czasami nawet z olejem jako takim.
3. Kontrola całej instalacji olejowej pod względem czystości (nie tylko zbiornika), przed zalaniem olejem i usunięcie zauważonych zanieczyszczeń.
4. Kontrola instalacji olejowej pod względem konstrukcyjnym: czy nie ma nieszczelności, czy zainstalowano odpowiednie filtry powietrza i oleju. Jeżeli pielęgnacja olejów będzie się odbywała poprzez zastosowanie elektrostatycznej technologii oczyszczania (ELC), mechaniczne filtry olejowe są praktycznie zbędne, można więc je usunąć, a przynajmniej zadbać, by nie były to filtry o zbyt małej porowatości, bo wtedy będą powodowały gwałtowne przyspieszenie procesów starzeniowych. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wszystkie uszczelki, pierścienie zgarniające itp. są w idealnym stanie.
5. Wykonanie kompletnych analiz olejowych nowego oleju w celu określenia jego stanu początkowego oraz upewnienia się co do jakości produktu oraz zgodności ze stanem określonym w karcie charakterystyki oleju.
6. Zalewanie olejów do zbiorników olejowych maszyn z zastosowaniem urządzenia filtrującego z możliwie najwyższą dokładnością. Realnie są to filtry świecowe o porowatości 5 µm (o mniejszej porowatości uszkodzą olej) lub workowe o porowatości 1 µm.
7. Uzupełnianie poziomu stanu olejów wykonywane z zachowaniem tych samych zasad co przy zalewaniu zbiorników pierwszy raz.
8. Przechowywanie zapasów olejów (możliwie jak najmniejszych) w sposób gwarantujący minimalizację ich degradacji na tym etapie.
9. Usuwanie z olejów wody, chłodziw i innych cieczy przemysłowych, jeżeli olej zostanie nimi zanieczyszczony na skutek awarii, czy też na skutek zjawisk wynikających ze specyfiki procesów produkcyjnych (np. w przemyśle papierniczym) lub z powodu tzw. zdarzeń losowych. Aktualnie dostępne są urządzenia, które przeprowadzają te operacje bez konieczności przerywania pracy maszyn.
10. Bieżąca pielęgnacja olejów w sposób gwarantujący utrzymywanie ich w stanie pierwotnych właściwości fizyko-chemicznych oraz w stanie idealnej czystości co przy dostępnych aktualnie technologiach oznacza całkowity, wagowy poziom zanieczyszczeń <50 mg/kg (w badaniu wg normy PN-EN 12662), zawartość wody <200 ppm (pomiar kulometryczną metodą Karla Fischera) oraz liczba kwasowa ± 0,2 mg KOH/g w stosunku do liczby kwasowej określonej przez producenta oleju dla świeżego produktu. Osiąga się to poprzez:
a) _zastosowanie odpowiednio skutecznych technologii oczyszczania olejów,
b) _okresową wymianę filtrów powietrza,
c) _okresową wymianę mechanicznych filtrów oleju – patrz pkt 4.
11. Stałe, regularne śledzenie kondycji olejów poprzez wykonywanie, o ile usługodawca ma odpowiednie uprawnienia i certyfikacje, kompletnych analiz olejowych. Jeżeli usługodawca nie spełnia odpowiednich wymagań w tym zakresie, powinien zlecać analizy laboratoriom, które je spełniają.
12. Badanie olejów na zawartość, rodzaj i ilość zanieczyszczeń oraz śledzenie trendów.
13. Wskazywanie pracownikom Działu Utrzymania Ruchu zagrożeń awariami, na podstawie wyników z poprzedniego punktu, które muszą być uwzględnione przy planowaniu napraw i remontów maszyn.

Kontynuując wątek, Janusz Toman uważa, że usługa prowadzenia gospodarki olejowej nie może być skutecznie wykonywana bez ścisłej współpracy z pracownikami działu utrzymania ruchu. Aby ta współpraca dawała oczekiwane efekty, trzeba przekazywać im na bieżąco nie tylko informacje uzyskane w toku realizacji usługi, ale również tę część wiedzy nt. olejów, która pozwoli na skuteczne porozumiewanie się zespołów.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce