Oleje i ciecze hydrauliczne
-- niedziela, 14 listopad 2010
Oleje, w których uwzględniono specjalne właściwości zgodne z klasyfikacją normy ISO 6743/11 (klasa P lub często jeszcze wg DIN 51 502 klasa D), przeznaczone są do smarowania układów pneumatycznych. W niektórych pneumatycznych maszynach udarowych przewidziano stosowanie półciekłych smarów plastycznych zgodnych z klasyfikacją ISO L-XBIB 000.
W urządzeniach, które są napędzane sprężonym gazem do naoliwiania powietrza, używane są również oleje hydrauliczne lub wrzecionowe. Zgodnie z klasyfikacją wg ISO 6743/11 rodziny P, środki smarowe są oznaczone symbolem składającym się z litery oznaczającej klasę (L), kodu oznaczającego rodzinę (P) oraz dwiema literami, z których pierwsza (A lub B) jest przypisana odpowiedniemu rodzajowi i oznacza odpowiednio:
A – _środki smarne do urządzeń udarowych,
B – _środki smarne do urządzeń rotacyjnych i silników napędzanych sprężonym powietrzem.
Druga litera w symbolu klasyfikacyjnym (A, B, C, D lub E) nie ma samodzielnego znaczenia.
W praktyce w procesie związanym ze smarowaniem urządzeń pneumatycznych używa się rafinowanych olejów mineralnych, syntetycznych (estrowych lub poliglikolowych oraz roślinnych). W urządzeniach pracujących w skrajnych warunkach oleje dodatkowo zawierają substancje przeciwzużyciowe i przeciwkorozyjne oraz przeciwutleniające. Nie zawierają natomiast dodatków polimerowych ani smarów stałych w postaci grafitu, disiarczku molibdenu itp. Oleje bazujące na poliglikolach znajdują zastosowanie w razie konieczności wyeliminowania zjawiska powstawania lodu na dyszy wylotowej, gdy sprężone powietrze ma dużą wilgotność. Oleje na bazie poliglikoli nie mieszają się z olejami mineralnymi i innymi olejami syntetycznymi. W większości przypadków przejście z oleju mineralnego na poliglikolowy i odwrotnie wymaga specjalnych zabiegów mycia układu. Są także produkowane oleje syntetyczne, które podczas przejścia w eksploatacji z oleju mineralnego nie wymagają takich czynności.
Kto dostarcza oleje specjalne
Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych zapytała czytelników, kto dostarcza oleje specjalne. Jako najczęstszych dostawców wymienia się firmę Total, Fuchs, Orlen oraz Kübler. Ankietowani zapytani o dostawcę olejów do urządzeń pneumatycznych najczęściej wymieniali Kernite, Atlant, Fuchs, Orlen, Repsol, Agip i Texaco.