Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nieelektryczne układy napędowe

-- sobota, 01 grudzień 2007

Menedżerowie zakładów przemysłowych, w których konieczne jest zastosowanie układów napędowych z silnikami wytwarzającymi moment obrotowy, często stają przed dylematem ich właściwego doboru – mocy, rozmiarów i typu. Coraz częściej jednak wielu z nich dostrzega znaczenie i rolę nowoczesnych silników zasilanych gazem ziemnym jako realnej alternatywy dla popularnych dotychczas silników elektrycznych.

Układy napędowe z takimi silnikami oferują bowiem użytkownikowi wiele korzyści i udogodnień, a ponadto generują cenne produkty uboczne, które mogą być wykorzystane w innych zakładowych aplikacjach.

Zaspokojenie wielu zróżnicowanych potrzeb

Silniki zasilane gazem ziemnym mogą obsługiwać wiele zróżnicowanych technologicznie systemów i aplikacji w zakładach przemysłowych, jak chociażby systemy sprężania powietrza, układy chłodzenia, pomp i nadmuchu powietrza. Do czynników przemawiających za zastosowaniem tego typu układów napędowych zaliczyć można ich wysoką niezawodność, uzyskiwany na wyjściu wysoki moment obrotowy, niezależność od centralnej stacji zasilania w prąd elektryczny oraz wymierne oszczędności w rachunkach za coraz droższą energię elektryczną. Na przykład układy sprężania powietrza obsługiwane przez silniki elektryczne i pobierające dość znaczną ilość energii elektrycznej stanowią znaczne obciążenie finansowe dla przedsiębiorstw (nierzadko nawet 30% całkowitych wydatków). Zastosowanie w tego typu aplikacjach dodatkowych silników zasilanych gazem ziemnym zmniejsza radykalnie ogólny poziom zapotrzebowania na energię elektryczną przy zachowaniu odpowiedniego poziomu kompresji powietrza oraz pozwala użytkownikowi na wybór typu układu napędowego zależnie od aktualnej sytuacji na rynku energetycznym (możliwość przełączenia pomiędzy zasilaniem elektrycznym i gazowym).


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce