Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nie obcinać kosztów kapitałowych!

-- niedziela, 01 maj 2005

  • Należy wprowadzić procedury zapewniające wstępne przygotowanie projektu. Dobre planowanie, uwzględnienie wszystkich aspektów technicznych oraz skuteczna komunikacja przed uzyskaniem aprobaty projektu kosztują trochę więcej, ale wysiłek ten się opłaca, owocując redukcją późniejszych kosztów powstałych z powodu zmian już podczas realizacji projektu. Zmarnowanych środków kapitałowych nie da się uniknąć całkowicie, nie znikną tylko dlatego, że tego chcemy. Można je zminimalizować tylko poprzez wprowadzenie procesów wspierających rutynę prowadzącą do eliminowania ewentualnych błędów. Redukowanie zbędnych kosztów zawsze wymaga fundamentalnej zmiany sposobów projektowania. 
  • Zarząd, produkcja, utrzymanie ruchu, i wszystkie grupy wspierające muszą się zaangażować w ten proces. Wspomniana powyżej osoba, która domagała się nieefektywnego rozwiązania, prawdopodobnie nie pracuje w dziale technicznym. Osoba ta, podobnie jak każda inna biorąca udział w projekcie, musi dostrzegać wartości dodane procesów dla przedsiębiorstwa zarówno z holistycznego, jak i indywidualnego punktu widzenia.
  • Projekt trzeba prezentować w zrozumiały sposób, włączając w niego innych, i dbać o jak najlepszą komunikację. Są takie cztery słowa:  „A tak na marginesie”, tych słów nikt nie chciałby usłyszeć po rozpoczęciu projektu ponieważ oznaczają one nadchodzące nieprzewidziane zmiany, otwierając drzwi do porażki.

To wszystko zmierza do kulturowej zmiany podejścia do realizacji projektów. Jest to odejście od postawy „Powiedz mi, czego chcesz, a ja to zbuduję”, a przejście do: „Powiedz mi, czego potrzebujesz, a znajdziemy najlepszy sposób, by to zrealizować”.  

Więcej plusów niż minusów 

Dobra wiadomość: W wykorzystaniu zasobów kapitałowych firmy jesteś tak efektywny, jak to tylko możliwe.

Zła wiadomość: Kiedy przyjdzie kryzys, zostanie tylko kapitał efektywny.

Dobra wiadomość: Wydatki kapitałowe są pod kontrolą, a proces realizacji projektów pozwala w warunkach kryzysowych podejmować racjonalne decyzje, dotyczące tego, co finansować, a czego nie.  

Autor: Randall D. Lund


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce