Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nie obcinać kosztów kapitałowych!

-- niedziela, 01 maj 2005

  • Trzeba zacząć od zaraz. Nie wolno czekać na kolejny kryzys. Kiedy samochód właśnie ulega wypadkowi, jest już za późno na zapinanie pasów. Trudne sytuacje to nie najlepsza pora na rozpoczynanie kontroli środków finansowych. Reformy kosztują, a ich wdrożenie i doczekanie się rezultatów wymaga czasu. W momentach kryzysu nie ma na to czasu ani środków. 
  • Należy zdefiniować procesy zarządzania oraz procesy technologiczne skoncentrowane wokół rzeczywistych potrzeb biznesu. Procesy technologiczne zwykle koncentrują się na szczegółowych rozwiązaniach technicznych. To one generują produkt, jest to więc zrozumiałe. Jeśli potrzeby biznesu są precyzyjnie ustalone i przejrzyste (a nie zawarte w podsumowaniu dla zarządu), to jest to bardzo pomocne. 
  • Znaczenie każdego rozpatrywanego problemu dla realizacji danej potrzeby jest bardziej oczywiste. Zidentyfikowanie tych problemów pozwala na podejmowanie bezpośrednich decyzji czy je włączyć (w celu realizacji rozszerzonej definicji tej potrzeby), czy też wyłączyć z projektu. W obu przypadkach kapitał przestaje być nieefektywny. 

Ustalenie optymalnego rozwiązania dla realizacji danych potrzeb może zaowocować lepszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem. 

Rozważmy raz jeszcze projekt wspomnianej linii produkcyjnej. Jednym ze sposobów zdefiniowania projektu na poziomie technologicznym jest „zainstalowanie dwóch maszyn, model 1234.” Możliwość optymalizacji ogranicza się do dopasowania wykorzystanej powierzchni, parametrów lokalizacji oraz jeszcze kilku drobnych spraw. 

Zdefiniujemy teraz ten projekt trochę inaczej: „Zbudować linię do produkcji X produktów rocznie.” Linia wyposażona w dwa modele 1234 jest dobrym rozwiązaniem. Jednakże linia z jednym modelem ABCD też może być rozwiązaniem. W pierwszym przypadku nie byłaby brana pod uwagę (nie spełniłaby wymogów). W drugim byłaby brana pod uwagę. Jeśli na przykład koszty cyklu życia tego drugiego rozwiązania są niższe, a wszystkie inne wymogi spełnione, otrzymalibyśmy bardziej skuteczne rozwiązanie. 

Autor: Randall D. Lund


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce