Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nie obcinać kosztów kapitałowych!

-- niedziela, 01 maj 2005

Kapitał zmarnowany

Ponieważ stwierdziliśmy, że działania nieefektywne nie są celowe, samo stwierdzenie „powstrzymajmy marnowanie pieniędzy” nie odniesie żadnych skutków. Po pierwsze nikt celowo nie chce ich marnować. Marnotrawstwo wynika z systemowych błędów w naszych procesach biznesowych. W naszym przykładzie było ono wynikiem braku planowania i skutecznej komunikacji w fazie opracowywania projektu. Podczas okresów redukcji kosztów nacisk jest kładziony na to, aby mniej planować, co w konsekwencji może prowadzić do bardziej poważnych problemów.  

Kapitał nieefektywny

Kapitał nieefektywny nie znajduje się w projekcie przez przypadek. Jest tam, ponieważ ktoś tego potrzebuje i wierzy, że jest on naprawdę uzasadniony. Chodzi tutaj nie tyle o marnotrawstwo, co obowiązek zarządu, by nadzorować kapitał który jest zawłaszczany. Dostępne środki kapitałowe są ograniczone. Obowiązkiem powierzonym zarządowi jest maksymalizacja korzyści przy wykorzystywaniu środków finansowych. Mogą istnieć również inne, bardziej zyskowne sposoby wykorzystania tych funduszy. 

Mamy tu do czynienia z bardzo ludzkim problemem. Osoba, która domaga się środków, jest zazwyczaj bliżej samego projektu i szczerze wierzy, że dany wydatek jest konieczny. Ponadto znajduje się na swoim podwórku. Będzie walczyć o to, co uważa za słuszne. 

Skutkiem są naciski wywierane na kapitał efektywny. Czasami wynika to z niemożności zrealizowania założeń projektowych, ale jeszcze częściej, jest to niewykonany projekt i utracone możliwości.  

Droga wyjścia

Kiedy już sformułowaliśmy problem, spójrzmy, co można i należy z nim zrobić.

Autor: Randall D. Lund


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce