Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nie obcinać kosztów kapitałowych!

-- niedziela, 01 maj 2005

Powiedzmy, że zarząd zdecydował, iż istnieje potrzeba wyprodukowania danej liczby (X) sztuk produktów rocznie, a do realizacji tego celu wymagana jest linia produkcyjna wyposażona w niezbędne wsparcie, produkująca Y sztuk na minutę. Wydatki poniesione na te cele to kapitał efektywny. Jeśli podczas realizacji projektu ktoś zdecyduje, że linia powinna się znajdować w zachodniej części budynku zamiast w północnej, wydatki już poniesione na realizację pierwszego konceptu będą należeć do kategorii kapitału zmarnowanego. Jeśli zespół projektowy czy lokalny klient zdecyduje, że linia, która może produkować 1,5 jednostek produktów, jest lepsza i wizja ta zostanie zrealizowana, wtedy koszta poniesione na wdrożenie większej linii będą należeć do kategorii kapitału nieefektywnego. To, że przyjęcie większej wydajności linii było być może decyzją właściwą, nie ma znaczenia. Zdefiniowano potrzebę Y i ta została przyjęta do realizacji. Ta potrzeba nie została zrewidowana, a zmiana zatwierdzona.

Przed zagłębieniem się w szczegóły chcemy przedstawić więcej spostrzeżeń dotyczących kapitału zmarnowanego i nieefektywnego. Po pierwsze nikt z góry nie planuje marnowania pieniędzy. W naszym przykładzie zmiana miejsca lokalizacji linii nie nastąpiła dlatego, że ktoś złośliwie nie zgłosił tej potrzeby na początku realizacji projektu, żeby potem móc przerzucić winę za dodatkowe koszta na zespół. Gdyby w Państwa zespole była taka właśni osoba, to należałoby się jej jak najszybciej pozbyć. Po drugie to, co dla jednych może stanowić nieefektywny kapitał, dla innych może być absolutnie koniecznym wydatkiem. 

Zły biznes

Dlaczego redukcja kosztów kapitałowych to zły biznes? Ponieważ największy nacisk kładzie się na kapitał efektywny. Zostanie zrealizowanych mniej rozpoznanych potrzeb firmy. Kapitał efektywny stanowi też największą część wydatków, co z jednej strony nie zaskakuje. Z drugiej jednak, jeśli spojrzymy na to z perspektywy procentowej redukcji kosztów, zazwyczaj kapitał efektywny podlega naciskom znacznie większym niż kapitał zmarnowany czy nieefektywny. Jest to zdecydowane przeciwieństwo tego, co wszyscy uważamy za pożądane.  

Autor: Randall D. Lund


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce