Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nie obcinać kosztów kapitałowych!

-- niedziela, 01 maj 2005

Stare przysłowie mówi „Uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać”. Rozważmy przykład jakże często spotykanego zjawiska nacisku na redukcję wydatków kapitałowych. Przychodzi polecenie z góry: „W tym roku musimy obniżyć koszty kapitałowe o 15%”. Albo: „W tym roku musimy zmniejszyć wydatki kapitałowe o 10 000 000 dol.”. Z punktu widzenia biznesu jest to niewłaściwy sposób działania, a jeśli redukcje kosztów rzeczywiście uda się osiągnąć, może się okazać, że to stare powiedzenie się potwierdzi.

Z jednej strony projekty inwestycyjne reprezentują stosunkowo duży procent wydatków firmy na zasoby, które podlegają deprecjacji (obniżeniu wartości). 

To jest definicja podstawowa, ale nie do końca trafna. Firmy kupują zasoby potrzebne do ich działalności. Artykułowanie potrzeb przyjmuje zazwyczaj postać podsumowania lub też uzasadnienia przedstawianego zarządowi wraz ze zgłoszeniem zapotrzebowania na fundusze. Duża firma farmaceutyczna wydaje kilka milionów dolarów na zakup dodatkowej linii produkcyjnej. Takie stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Firma wydaje kilka milionów dolarów po to, żeby mogła produkować kilka milionów produktów jednostkowych więcej w skali roku. Koncept uwzględnienia wymiernej, konkretnie określonej potrzeby biznesowej jest  ważny i odgrywa bardzo istotną rolę w następnych definicjach.  

Wydatki na projekty inwestycyjne 

Wydatki w każdym projekcie inwestycyjnym można podzielić na trzy części:

  • Kapitał efektywny – fundusze wydane na realizację zdefiniowanych potrzeb biznesu. 
  • Kapitał zmarnowany – fundusze wydane na rzeczy, które nie generują firmie przychodów. Jest to definicja klasyczna. Obejmuje ona również koszty związane z zaspokajaniem potrzeb poprzez zastosowanie rozwiązania, którego struktura kosztowa nie jest optymalna. 
  • Kapitał nieefektywny – fundusze wydawane na rzeczy, które raczej nie stanowią korzyści dla firmy lub też generują zwrot niebędący częścią zdefiniowanych potrzeb firmy. 
     
    Model linii produkcyjnej 

Autor: Randall D. Lund


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce