Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Narzędzia w zakładach produkcyjnych

-- piątek, 19 czerwiec 2009

Kryteria wyboru
W ankiecie kryterium oszczędności energii przy podejmowaniu decyzji o zakupie narzędzi znalazło się na ostatnim miejscu. Największe znaczenie miała marka producenta, czyli pośrednio jakość. Wysoko w tym rankingu uplasowały się koszty eksploatacji i dostępność serwisu, nie wiele niżej od ceny narzędzi. Może jest to również wynik braku rzetelnych badań, jak w praktyce kształtują się rzeczywiste koszty użytkowania różnych narzędzi.
W polskich warunkach ocena jakości wykonania narzędzi, zwłaszcza ręcznych i tych najtańszych, niestety często spoczywa na nabywcy, choć zgodnie z obowiązującym prawem powinny być wycofywane ze sprzedaży. Chodzi tu choćby o takie wady wykonania, jak na przykład duża chropowatość drewna różnego typu rękojeści, wszelkiego typu zadziory i niedokładności montażu. Dla użytkowników wady takie to co najmniej otarcie naskórka dłoni w trakcie użytkowania narzędzia. Również prawdą jest, że bezpieczeństwo pracy ma bezpośredni związek z jakością narzędzi.
Dobranie odpowiedniego narzędzia i osprzętu do konkretnego zastosowania ma podstawowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa pracownika, jak i uzyskania odpowiedniej wydajności.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie narzędzi warto zwracać uwagę, czy mają one oznaczenia potwierdzające ich jakość. Dobrym przykładem jest znak GS (Geprüfte Sicherheit). Potwierdza on zgodność produktu z niemieckimi normami z zakresu bezpieczeństwa i jest udokumentowany odpowiednim zaświadczeniem wraz z numerem identyfikacyjnym. Pojawił się on po raz pierwszy w 1979 r. w ówczesnej niemieckiej ustawie o bezpieczeństwie produktów. Obecnie cieszy się na rynkach Unii Europejskiej dużym zaufaniem. Posiadanie takiego oznaczenia nie jest obowiązkowe ale to, że producent o nie wystąpił, świadczy o jego dbałości o jakość.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce