Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Narzędzia w zakładach produkcyjnych

-- piątek, 19 czerwiec 2009

Pomimo rozwoju automatyzacji w produkcji przemysłowej w wielu przypadkach zastosowanie narzędzi ręcznych, pneumatycznych i różnego rodzaju elektrycznych jest nadal koniecznością. Narzędzia stosowane w przemyśle powinny spełniać wiele przesłanek: muszą być trwałe i wydajne, jednocześnie lekkie, poręczne i odznaczać się dużą wytrzymałością. Powinny też być energooszczędne.

W ostatnich latach w branżach wykorzystujących w procesie produkcyjnym narzędzia ręczne duży nacisk położono na jakość i powtarzalność wykonywanych operacji. Nie może nas zadowolić sam fakt „przykręcenia” elementu, bo w wielu sytuacjach liczy się dokładność wykonania takiej operacji, a o tym decyduje jakość narzędzia. Nasi czytelnicy, choć oceniali wybór dostępnych narzędzi na naszym rynku jako dobry, a nawet bardzo dobry, to zwracali uwagę, że trzeba wiedzieć, gdzie kupować. Często źródłem zakupów jest mały sklep, który sprowadza dobre narzędzia. Powszechnie dostępne są raczej marki globalne, jednak odczuwalny jest brak marek innych producentów, niemających co prawda zasięgu globalnego, ale niejednokrotnie przewyższających jakością marki globalne – jak napisano w jednej z opinii. Były też uwagi, że choć dostęp do narzędzi się poprawił i jest wiele firm specjalizujących się w narzędziach, to te prostsze są coraz gorszej jakości w porównaniu na przykład z tymi sprzed lat 10. Jakość wynika też bezpośrednio z decyzji o wyborze segmentu cenowego (a zarazem jakościowego) – innymi słowy – jakość narzędzi jest taka, na jaką się decydujemy, wybierając poziom kosztów zakupu, pisze jeden z respondentów. Z przesłanych uwag wynika, że mimo ogólnie dobrej dostępności narzędzi, to w przypadku narzędzi specjalistycznych już tak dobrze nie jest.

Kupowanie narzędzi
Większość rad respondentów związanych z zakupem sprowadzała się do zalecenia kupowania droższych markowych narzędzi i unikania tanich, bo jak ktoś trafnie stwierdził, „nie warto kupować tanich narzędzi, na ich zakup stać tylko bogatych”. W przypadku kupowania narzędzi  niemarkowych zwracano uwagę na trudności związane z dostępem części zamiennych i utrzymaniem odpowiedniego okresu żywotności narzędzia. Również trwałość baterii akumulatorowych rzadko jest mniejsza niż przewidziana w gwarancji, a jak wynika z naszej ankiety, ponad połowa respondentów wskazała, że korzysta z narzędzi akumulatorowych przy zadaniach związanych z produkcją. Warto tu dodać, że coraz częściej stosuje się w nich wydajne baterie litowo-jonowe i silniki bezszczotkowe o większej trwałości. Niestety nie są to jeszcze narzędzia z tak zwanej dolnej półki, ale zapewne i tu się takie niedługo pojawią.
Wśród przesłanych wypowiedzi wiele było krytycznych uwag o jakości narzędzi dostępnych w „marketach”, w których – wiertarka rozpada się po wywierceniu jednego otworu, wiertła kręte prostują się, nóż krążkowy do rur gwintuje, a nie obcina rury itp. W odczuciach użytkowników nie należy kierować się tylko marką, bo obecnie znane (kiedyś doskonałe) marki, dzisiaj mają dobrą jakość, ale nie taką, jakiej oczekujemy na budowie – pisze jeden z czytelników. Mówiąc o jakości narzędzi, nie wolno zapominać o tym, że na trwałość narzędzi sami mamy duży wpływ, eksploatując je we właściwy sposób.
Wśród użytkowników narzędzi od lat trwa dyskusja, czy ważniejsza jest jakość wykonania samego narzędzia, czy też większe znaczenie ma jakość wykorzystywanego do pracy osprzętu. Pomijając skrajności, najrozsądniej jest stosować dobry osprzęt nawet do tańszych narzędzi. Sprawdza się to zwłaszcza gdy narzędzie użytkowane jest mniej intensywnie. Zachowujemy wtedy wysoką jakość wykonywanej pracy, która często również mniej obciąża samo narzędzie, wydłużając jego trwałość.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce