Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Napędy i systemy sterowania w przemyśle

-- czwartek, 18 grudzień 2008

Wśród aplikacji, w jakich uczestnicy ankiety najczęściej stosują napędy elektryczne, wymieniano  przeniesienie napędu, wentylacje i taśmociągi oraz inne niż wymienione w pytaniu, w domyśle zapewne w dużej mierze pompy i serwo. W zdecydowanej większości zastosowanie znajdują silniki elektryczne z możliwością regulacji prędkości obrotowej – ponad 91%.

W przypadku systemów sterowania zdecydowanie wskazywano na korzystanie z systemów typu PLC. Na tak zdecydowaną przewagę w tym wypadku miało wpływ wywodzenie się naszych respondentów w większości z przedsiębiorstw o typie produkcji dyskretnej, a nie procesowej.

Jak się okazało, w prawie 74% zakładów, do których dotarliśmy z naszą ankietą, korzysta się z systemów wizualizacji procesów. To obecnie bardzo popularne i przydatne narzędzie ułatwiające obsługę. W wielu odpowiedziach potwierdzano też zamiar modernizowania działających w firmie systemów wirtualizacji. Bo jak napisał jeden z respondentów – ciągła modernizacja to klucz do sukcesu firmy. Trudno się z tym nie zgodzić.

Perspektywy

Zadaliśmy pytanie, jakie zmiany są planowane w wykorzystywanych napędach i systemach sterowania. Zdecydowana większość ankietowanych ma plany rozwoju w tym zakresie – od audytu związanego z oszczędzaniem energii do dużych inwestycji w park maszynowy. W części odpowiedzi wskazywano na potrzebę wymiany przemienników częstotliwości. Zastępowania starych mechanicznych układów regulacji prędkości transporterów i przenośników (przekładnie i motoreduktory) elektrycznymi przetwornikami częstotliwości. Wskazywano też na potrzebę stosowania w szerszym zakresie silników elektrycznych z regulacją obrotów w napędach głównych, czyli więcej falowników, mniej napędów DC.

Podsumowując wyniki ankiety trzeba stwierdzić, że choć jeszcze jest wiele do zmiany w naszym podejściu do oceny kosztów, to równocześnie widać duże zainteresowanie nowymi energooszczędnymi rozwiązaniami. Przy obecnych i prognozowanych kosztach energii utrzymywanie przestarzałego parku maszynowego staje się nieekonomiczne. Warto skorzystać z okazji takich jak system dopłat do sprzedawanych w Polsce energooszczędnych silników elektrycznych. Jest on jednym z komponentów programu PEMP. Dzięki dotacjom z Globalnego Funduszu Środowiska (GEF), producenci mogą sprzedawać silniki o najwyższej klasie efektywności po cenach zbliżonych do cen silników standardowych.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce