Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Napędy i systemy sterowania w przemyśle

-- czwartek, 18 grudzień 2008

Tradycyjnie systemy DCS były używane w przemyśle procesowym, jak na przykład przemysł petrochemiczny, procesy chemiczne, produkcja żywności itp., a PLC w produkcji dyskretnej, takiej jak: przemysł motoryzacyjny, montaż elektroniczny, produkcja części maszyn. Dziś w wielu zastosowaniach nowe technologie pozwoliły połączyć zalety obu systemów w jeden system hybrydowy bez wcześniejszych ograniczeń każdego z typów.

Systemy PLC obecnie pokrywają pewne obszary dotychczas zarezerwowane dla DCS oraz integrują takie dziedziny, jak sterowanie serwonapędami lub układami bezpieczeństwa. Zaletą jest tu ujednolicenie pakietu narzędziowego stosowanego do różnych rodzajów aplikacji.

W zakresie systemów sterowania i wizualizacji procesów produkcyjnych wiele i szybko się zmienia. Dla przykładu, CAS na Międzynarodowych Targach Automatyki SPS/IPC/DRIVES 2008 w Norymberdze ma prezentować możliwości i funkcjonalność nowej specyfikacji OPC, czyli Unified Architecture i pokaże po raz pierwszy serwer komunikacyjny zapewniający wieloprotokołowy, multimedialny, wielokanałowy i redundantny dostęp do danych procesowych w czasie rzeczywistym, udostępniający dane w standardzie OPC UA.

Praktyka

Miesięcznik Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych przeprowadził badanie ankietowe wśród czytelników związane z wykorzystaniem napędów i sterowników oraz związanych z nimi systemów w firmach produkcyjnych. Zgodnie z oczekiwaniami, ponad 71% aplikacji korzysta z napędów elektrycznych. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazły się napędy pneumatyczne. To pokazuje dobitnie, gdzie warto w pierwszej kolejności szukać źródeł oszczędności energii.

Za najistotniejszy parametr techniczny i funkcjonalny napędów uznano zgodnie ich niezawodność. Z kolei łatwość łączenia napędów w zespoły, jak też utrzymanie stałej prędkości obrotowej uznano za mniej istotne. Niestety sprawność energetyczna znalazła się dopiero na piątym miejscu wśród priorytetów. W opinii naszych respondentów dopiero za: ceną, kosztami eksploatacji i wsparciem technicznym. Projektowane podwyżki cen energii dla przemysłu pewnie zmienią tę kolejność. Niekiedy, jak się okazało, ważnym parametrem jest utrzymanie standardów koncernu lub ujednolicenie posiadanego sprzętu (na tego samego producenta).

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce