Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Napędy i systemy sterowania w przemyśle

-- czwartek, 18 grudzień 2008Napędy elektryczne

Jak oceniają specjaliści, jeśli korzysta się z silników klasy Eff1 w przemyśle przetwórczym, w którym pracują one ponad 6000 godzin rocznie, to koszty eksploatacji w stosunku do silników klasy Eff2 są wyraźne. Jednak nadal wielu producentów decyduje się na zakup tańszych silników. Obserwuje się postęp w zastosowaniu w konstrukcjach wirników z miedzianymi prętami.

PJCEE zaleca korzystanie z energooszczędnych silników oraz przemienników częstotliwości. Według Centrum w przypadku pomp i wentylatorów warto dostosować wydajność do potrzeb procesu, zastąpić dławieniową regulację wydajności regulacją zmiennoobrotową poprzez zastosowanie przemienników częstotliwości.

Należy pamiętać, że przypadku przemysłowych silników elektrycznych ocenia się, że 97–98% kosztów eksploatacji stanowią opłaty za energię elektryczną i proporcje te się stale zmieniają, podnosząc udział kosztów eksploatacji. Wyższe koszty produkcji nowoczesnych, energooszczędnych silników elektrycznych wynikają z użycia wysokiej jakości materiałów, takich jak miedź i stal oraz precyzji wykonania.

Sprężone powietrze

Wykorzystywane w procesach produkcyjnych sprzężone powietrze jest uważane za bardzo kosztowny nośnik energii. PJCEE zaleca w tym przypadku obniżenie ciśnienia tłoczenia, które w wielu zakładach utrzymywane jest na zbyt wysokim poziomie dla skompensowania dużych wahań ciśnienia w instalacji. Jak również poprawienie sterowania pracą grupy sprężarek przez skrócenie czasu pracy w stanie odciążenia (na biegu jałowym). Zalecane jest też sterowanie sekwencją załączania poszczególnych sprężarek za pomocą sterownika nadrzędnego, usunięcie wycieków sprężonego powietrza z instalacji i urządzeń oraz wdrożenie okresowych kontroli instalacji.

Systemy sterowania

Strukturę sterowania i zarządzania procesem produkcji można przedstawić w postaci piramidy, na której szczycie znajdują się programy do zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP, poniżej zarządzające produkcją MES, a kolejną warstwę stanowi wizualizacja i nadzór nad procesami produkcyjnymi. U podstawy znajdują się systemy sterowania procesem (obiektem) produkcyjnym w czasie rzeczywistym. Obecnie dąży się do integracji systemów warstwy biznesowej (ERP, CRM, GIS, SCM) z produkcją.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce