Napędy i systemy sterowania w przemyśle
-- czwartek, 18 grudzień 2008
Obecnie szczególnie istotne jest oszczędzanie energii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Często nawet małe inwestycje w zakresie stosowanych napędów i systemów sterowania mogą przynosić duże oszczędności.
Efektywność energetyczna jest obecnie problemem, który starają się rozwiązywać różne gremia gospodarcze i polityczne. Warto tu wspomnieć o Europejskim Programie Motor Challenge (MCP ) i jego rozwinięciu dla nowych członków Unii, jakim jest program 4EM-MCP (Energy Efficient Electric Motor Systems in New Member and Candidate Countries – Motor Challenge Programme). Dokumenty i narzędzia dostępne w ramach MCP są tłumaczone i adaptowane do warunków poszczególnych państw. Są podejmowane działania promocyjne, których bezpośrednim wynikiem jest poszerzenie wiedzy o efektywności energetycznej układów napędowych i uczestnictwo większej grupy przedsiębiorstw w sieci partnerów projektu MCP. Programy te są wspierane przez Komisję Europejską. Celem jest zwiększenie sprawności energetycznej elektrycznych układów napędowych używanych w państwach UE. W Polsce działa od kilku lat program PEMP – Polski program efektywnego wykorzystania energii w napędach elektrycznych, a Centrum PEMP pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego Motor Challenge. Przykładowo Centrum PEMP udostępnia program EFEmotor 3.1 – narzędzie wspomagające gospodarowanie silnikami elektrycznymi w przedsiębiorstwie i podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia i kosztów energii elektrycznej w napędach.
Warto też zajrzeć na strony internetowe związane z tymi programami. Znajdują się tam choćby informacje dotyczące europejskiej klasyfikacji silników elektrycznych według sprawności (klasy Eff1, Eff2, Eff3) oraz baza danych EuroDEEM zawierająca informacje o parametrach wysokosprawnych silników dostępnych na rynku europejskim, poradniki w zakresie wyboru wysokosprawnych pomp, wykonywania ocen ekonomicznych przedsięwzięć energooszczędnych, katalog materiałów opracowanych w ramach programów unijnych związanych z problematyką napędową i racjonalnym gospodarowaniem energią.
Aktywne jest też Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej (PJCEE). Jest to wspólny projekt polskiego i japońskiego rządu mający na celu promocję technologii efektywności energetycznej w polskim przemyśle poprzez transfer japońskiej technologii i wiedzy.