Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nanooprogramowanie oferuje podwyższoną ochronę pracowników i przemysłu

-- środa, 18 listopad 2015

Ewaluacja zagrożeń związanych z łańcuchami dostaw wytworzonych nanomateriałów zaowocowała opracowaniem branżowych narzędzi i wytycznych dotyczących zrównoważonej produkcji.


Podczas gdy wiedza na temat potencjalnych zagrożeń dla środowiska i zdrowia, jakie stwarzają produkowane nanomateriały pozostaje ograniczona, partnerzy zaangażowani w finansowany ze środków UE projekt SUN postanowili mimo wszystko opracować wyczerpujący przewodnik po najnowszych ustaleniach, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i zaoszczędzić przedsiębiorstwom kłopotów.

To niezwykle ważna kwestia. Europejscy producenci nie mogą pozostać w tyle „nanotechnologicznej rewolucji”, ale muszą zachować ostrożność. Nanoprodukty, które po wprowadzeniu na rynek oddziałują na środowisko lub zdrowie mogą skutkować znacznymi kosztami społecznymi, a przez to doprowadzić do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów i istotnego nadszarpnięcia zaufania konsumentów.

Aby stawić czoło temu wyzwaniu, partnerzy projektu opracowali przyjazny dla użytkownika i oparty na oprogramowaniu prototyp Systemu Wspomagania Decyzji (SUNDS) do zarządzania skutkami środowiskowymi, gospodarczymi i społecznymi nanotechnologii. W ramach projektu SUN ma zostać uwzględniony dorobek badawczy ponad 30 projektów europejskich, krajowych i międzynarodowych programów badawczych oraz współpracy transatlantyckiej; a narzędzie do wspomagania decyzji ma przejść testy w realnych warunkach.

Kluczowe dokonania projektu zostały zaprezentowane w czasie drugiego dorocznego spotkania projektu SUN, które odbyło się w dniach 8-9 października 2015 r. w Wenecji, Włochy. Wcześniej, 7 października, odbyły się warsztaty dla interesariuszy, których celem było zademonstrowanie ogromnej przydatności tej innowacji dla całego szeregu użytkowników końcowych. W odróżnieniu od innych projektów, których przedmiotem było także pogłębienie wiedzy naukowej na temat właściwości i oddziaływania nanomateriałów oraz stwarzanych przez nie zagrożeń, kluczowym celem projektu SUN jest zapewnienie przekładalności wyników na praktyczne zastosowanie, które przyniesie bezpośrednie korzyści sektorowi przemysłu i poprawi nadzór regulacyjny.

W ramach warsztatów gromadzone były także opinie, mające posłużyć do udoskonalenia narzędzia. Pośród uczestników znaleźli się przedstawiciele MŚP i dużych firm, decydenci, przedstawiciele organów władz i firm ubezpieczeniowych, specjaliści ds. oceny ryzyka i projektanci narzędzi.

„System Wspomagania Decyzji SUN stanowi połączenie najbardziej zaawansowanych modeli oceny zdrowia człowieka i zagrożeń dla środowiska; po raz pierwszy zestawia zagrożenia stwarzane przez nanotechnologie z korzyściami gospodarczymi i społecznymi w celu efektywnego wspomagania procesu decyzyjnego w zakresie zarządzania ryzykiem przez europejski przemysł nanotechnologiczny” – zauważył dr Danail Hristozov, główny badacz SUN.

System już przeszedł testy na wybranych studiach przypadku z użyciem wytworzonych nanomateriałów (takich jak tlenek miedzi i pigmenty organiczne), które są wykorzystywane w wielu zastosowaniach przemysłowych, takich jak tekstylia, ceramika czy procesy chemiczne. Dalsze testy DSS dotyczyć będą łańcuchów dostaw innych produktów. Walidacja przełoży się na opracowanie ostatecznych wytycznych dotyczących bezpiecznych produktów i procesów projektowania w nanoskali. Ponadto partnerzy projektu zidentyfikują obszary przyszłych badań i zasugerują priorytetowe aspekty w kontekście aktualnych przepisów.

Projekt SUN, którego realizacja rozpoczęła się w październiku 2013 r., zgromadził 35 partnerów z 12 krajów UE. Dysponując łącznym budżetem w wysokości około 14 mln EUR, projekt SUN jest jednym z najwyżej dofinansowanych przedsięwzięć z unijnego programu badawczego 7PR. Prace nad nim mają się zakończyć w 2017 r.

Więcej informacji:

Witryna projektu SUN


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce