Multimetry i mierniki cęgowe
-- wtorek, 14 czerwiec 2011
Produkują i dostarczają
Połowa ankietowanych firm podaje, że korzysta z multimetrów firmy Fluke. W świetle wyników ankiety produkty te dostarcza TME, Biall oraz Alfa-Elektro. Wśród czytelników zastosowanie znajdują również multimetry Amprobe, dostarczane przez firmę Meraz-Zet. Około ¼ respondentów korzysta z multimetrów produkowanych przez Sonel. Ich dostawcami są firmy: TIM i Alfa-Elektro. Czytelnicy wymienili również (jako producenta multimetrów) firmę Uni-T. Przyrządy te respondentom dostarcza Alfa-Elektro.
W zakresie mierników cęgowych firmę Fluke wymienia się na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajmuje Sonel, zaś na kolejnej pozycji, plasują się mierniki cęgowe firmy Extech oraz Kyoritsu. Ta ostatnia marka dostarczana jest przez firmę Biall.
Połowie ankietowanych wystarcza 5 przyrządów pomiarowych, w tym 4 mierniki cęgowe. Można więc powiedzieć, że w tej grupie mierniki cęgowe stanowią alternatywę dla multimetrów. Ponad 1/3 firm korzysta z przyrządów pomiarowych w liczbie od 5 do 10, z których od 1 do 3 stanowią mierniki cęgowe.
Do jakich zadań używane są multimetry i mierniki cęgowe? Jak podają respondenci, przyrządy tego typu znajdują najczęściej zastosowanie w procesie diagnozowania usterek w systemach zasilania. Nie bez znaczenia pozostaje także istotna rola multimetrów i mierników cęgowych podczas serwisowania maszyn i urządzeń elektrycznych. Przyrządy tego typu są nieocenionym narzędziem przy pracach związanych z diagnozowaniem usterek sieci sterujących. Przede wszystkim chodzi o sygnały w automatyce, w tym telemetrię. Niektóre modele przyrządów są przydatne przy kontroli jakości zasilania.
Nabycie przyrządu
Nabywając multimetr czy miernik cęgowy, respondenci zwracają uwagę na czytelny, a zarazem funkcjonalny wyświetlacz. Najlepiej, gdyby obejmował on cztery duże, podświetlane cyfry. Użytkownicy wielką wagę przywiązują do zakresu pomiarowego. Połowa respondentów podaje, że przy wyborze kieruje się rozdzielczością pomiarową, przy czym najlepiej, aby wynosiła ona przynajmniej 3 miejsca po przecinku. Przy wyborze istotne są także funkcje pomiarowe, do których należy możliwość pomiaru napięcia i prądu, zarówno przemiennego, jak i stałego, a także pojemności, częstotliwości, oporności oraz wartości TrueRMS. Dla użytkowników ważna jest automatyzacja procesu pomiarów oraz sposób wymiany danych z komputerem. Firmy, nabywając przyrząd, zwracają uwagę na automatyczne wyłączenie, szybkość odświeżania, a także na brak konieczności przekładania pomiarów.