Multimetry i mierniki cęgowe
-- wtorek, 14 czerwiec 2011
Multimetry i mierniki cęgowe stanowią jedne z podstawowych narzędzi w procesach związanych z utrzymaniem ruchu. O ich popularności decyduje przede wszystkim uniwersalność, uzyskana dzięki szerokim możliwościom pomiarowym i niewielkim kształtom. Stąd też przyrządy tego typu dobrze się sprawdzają w warunkach przemysłowych.
Raport powstał w oparciu o dane uzyskane z ankiety przeprowadzonej w kwietniu 2011 r. wśród czytelników miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Oprócz tego przy tworzeniu raportu bazowano na informacjach pochodzących od producentów i dostawców multimetrów i mierników cęgowych. Raport nie stanowi pełnego obrazu rynku.
Multimetry, bardzo często nazywane także przyrządami uniwersalnymi, cieszą się dużą popularnością działów utrzymania ruchu. Niektóre modele wyposażone są w funkcje zapamiętywania oraz odczytu wartości maksymalnej, minimalnej oraz średniej. Przydatny może się również okazać pomiar różnicowy względny i różnicowy procentowy. Niemal wszystkie multimetry wyposażone są w funkcję Data Hold, która odpowiedzialna jest za ciągłe wyświetlanie wyniku pomiaru. Funkcja Peak Hold pozwala na pomiar wartości szczytowych impulsów. W niektórych modelach zastosowanie znajduje filtr dolnoprzepustowy, eliminujący wpływ zakłóceń na wskazania.
Przydatny może się także okazać stoper. Nie mniej istotna pozostaje ochrona wejść przed przeciążeniem. Dodatkową ochronę uzyskuje się dzięki bezpiecznikom ceramicznym. Interesujące rozwiązanie stanowi zastosowanie w niektórych modelach funkcji RMS/MEAN, pozwalającej na wyświetlanie wartości skutecznych lub średnich. Tym sposobem zyskuje się dokładny odczyt, nawet w przypadku wahań wielkości mierzonej. Oprócz tego do przydatnych właściwości multimetrów zaliczyć należy mechaniczną ochronę prądowych gniazd wejściowych. Dzięki temu odpowiednie gniazda dostępne są tylko w przypadku właściwego położenia przełącznika pomiarowego. Bardziej zaawansowane modele mogą współpracować z komputerem PC za pomocą złącza USB. Niektóre multimetry cechują się przesyłaniem danych w czasie rzeczywistym. Przydatna może być także możliwość podłączenia drukarki.