Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Mierniki w zastosowaniach przemysłowych

-- sobota, 01 marzec 2008

Mierniki, czyli przyrządy pomiarowe, są obecnie powszechnie stosowane praktycznie we wszystkich dziedzinach życia i działalności człowieka. Różnorodność i zakres mierzonych wielkości jest bardzo duży. Wynika to z dużej liczby wielkości fizycznych, jakie są dzisiaj kontrolowane i mierzone. Urządzenia różnią się też zakresem pomiarowym i dokładnością pomiaru. W zastosowaniach przemysłowych i produkcyjnych nie bez znaczenia jest przystosowanie urządzeń tego typu do pracy w trudnych i zmiennych warunkach.

Mierniki można podzielić na mierzące wielkości elektryczne i nieelektryczne. Zwłaszcza rynek mierników wielkości nieelektrycznych jest duży w porównaniu z innymi działami aparatury pomiarowej. Firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją tego typu mierników w zasadzie nie konkurują. Wielu dostawców specjalizuje się w pomiarach wybranych wielkości, równocześnie rozszerzając ofertę o czujniki, przetworniki i inne elementy systemów kontrolno-pomiarowych. Na rynku mierników działa wiele firm, co ma znaczenie dla użytkowników, którzy mogą wybierać wśród dużej oferty urządzeń. Rynek nie jest też zdominowany w takim stopniu jak inne przez producentów dalekowschodnich. Tam, gdzie mierzone wielkości są typowe, urządzenia importowane z Chin czy Tajwanu oferują dobry stosunek jakości do ceny. Polscy producenci dostosowują się do konkurencyjnego rynku, oferują urządzenia o coraz bardziej złożonych funkcjach, dużej odporności i trwałości. Przykładem takiego podejścia do potrzeb rynku jest Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Metrologii Elektrycznej METROL, w którym większość opracowywanych i produkowanych urządzeń to przyrządy „inteligentne”, charakteryzujące się możliwością realizowania określonych procedur według ustalonego algorytmu i programu – decydujących o właściwościach przyrządu. Przyrządy te mają możliwości komunikacyjne poprzez specjalizowane interfejsy. Produkcja w METROLU ma charakter małoseryjny. Tu chyba jest przyszłość krajowych producentów mierników. Obecnie widać duże zapotrzebowanie rynku na mierniki wykorzystywane w systemach HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Point – Analiza Ryzyka i Kontrola Punktów Krytycznych), który ma na celu zapewnienie czystości higienicznej produktów spożywczych przeznaczonych dla konsumentów i jest wykorzystywany w firmach produkujących i handlujących produktami spożywczymi. Na takie potrzeby odpowiadają producenci aparatury pomiarowej – np. Geneza oferuje system monitoringu krytycznych punktów kontroli (KPK), jakimi są temperatura i wilgotność względna. Mimo że dla każdego rodzaju produkcji czy przechowalnictwa żywności ustala się indywidualny system kontroli HACCP, to cechą wspólną wszystkich procedur jest monitorowanie temperatury i/lub wilgotności względnej oraz archiwizowanie wyników badań. Geneza proponuje Komputerowy Rejestrator Temperatury KRT-198 pozwalający na równoczesny pomiar i monitorowanie temperatury w zakresie -100oC do +500oC w ośmiu punktach pomiarowych oddalonych od siebie do 100 metrów.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce