Maszyna i człowiek – w trosce o bezpieczeństwo
-- poniedziałek, 01 kwiecień 2013
Każdy kontakt człowieka z maszyną stanowi potencjalne źródło zagrożenia. Większość wypadków przy pracy jest bezpośrednio związana z obsługą maszyn, a nieuniknionymi konsekwencjami tych zdarzeń są zarówno straty materialne poniesione przez firmę, jak i zagrożenie zdrowia bądź nawet życia pracowników. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w miejscu pracy powinni ponosić nie tylko projektanci, producenci i dostawcy maszyn, ale także pracodawcy oraz wszyscy użytkownicy tych urządzeń.
Troska o osiągnięcie jak najlepszych wyników finansowych firmy zawsze powinna iść w parze z dbałością o bezpieczeństwo maszyn oraz zdrowie wszystkich pracowników mających z nimi kontakt. Inwestycja w bezpieczeństwo to czysty zysk, w przeciwieństwie do lekceważącej postawy nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa, która może jedynie przysporzyć wielu problemów.
– Co lub ile możemy stracić, nie dostosowując naszego parku maszynowego do odpowiednich wymagań? Możemy stracić wiele, począwszy od spokoju, a kończąc na ogromnych stratach finansowych wynikających z postoju maszyn czy odszkodowań wypłacanych pracownikom – tłumaczy Piotr Kloska, menedżer ds. kluczowych klientów z firmy Astor. – W Polsce odpowiedzialność za wypadek przy pracy ponosi nie tylko pracodawca, ale często także osoba nieświadoma, że zostały na nią scedowane takie obowiązki, a mogą to być kierownicy działów, szefowie utrzymania ruchu czy nawet szefowie zmian itp. Źle dobrane systemy bezpieczeństwa mogą narazić nas na zbędne koszty i co bardzo istotne, nie będziemy mieć wówczas pewności, czy spełnią one swoją funkcję.
Mariusz Głowicki, specjalista ds. inżynierii bezpieczeństwa maszyn i procesów z firmy Elokon Polska podkreśla, że w zakładzie pracy to użytkownik ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników. Zgodnie z art. 226 kodeksu pracy pracodawca przed wdrożeniem maszyny do produkcji ma obowiązek ocenić i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą. Zgodnie z art. 217 kodeksu pracy niedopuszczalne jest wyposażanie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności (zapisy ze stosownych ustaw, dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, norm zharmonizowanych z dyrektywą 2006/42/WE).
– W sytuacji gdy na maszynie ze znakiem „CE” i „deklaracją zgodności WE” zdarzy się wypadek, a w rzeczywistości nie spełnia ona tych wymagań, odpowiedzialność przede wszystkim skupia się na użytkowniku. Oczywiście producent jest również w trudnej sytuacji, bowiem jego maszyny mogą być zatrzymane przez Państwową Inspekcję Pracy. Przy zakupie nowych maszyn należy mieć świadomość, że kwestie bezpieczeństwa nie mogą być pominięte, a czujność użytkowników uśpiona przez określone znaki czy dokumenty. Własna weryfikacja stanu bezpieczeństwa maszyny i stosowna ocena ryzyka przeprowadzone przed odbiorem maszyny są jedyną gwarancją bezpieczeństwa – dodaje Mariusz Głowicki.