Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska

-- poniedziałek, 04 luty 2013

smarowanie natryskowe – świetnie sprawdza się przy bardzo dużych prędkościach obrotowych i wysokich temperaturach (w silnikach odrzutowych i turbinowych). Metoda ta polega na wtryskiwaniu pod wysokim ciśnieniem oleju bezpośrednio na elementy toczne łożyska. Żeby mieć pewność, że olej przedostanie się przez zawirowania, które występują wokół obracającego się łożyska, jego prędkość nie może być mniejsza niż 15 m/s;

mgła olejowa – znajduje zastosowanie w przypadku dużych prędkości obrotowych, głównie ze względu na niewielkie opory spowodowane przepływami oleju. Ten sposób smarowania polega na rozpyleniu oleju do postaci mgły, która smaruje wszystkie elementy danego urządzenia, włączając w to również łożyska. Warto dodać, że smarowanie za pomocą rozpylonego oleju jeszcze do niedawna budziło kontrowersje i nie było zalecane, przede wszystkim z uwagi na negatywny wpływ na środowisko. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne generatory mgły olejowej, umożliwiające wytwarzanie mgły o rozpyleniu 5 cząsteczek na milion, nie wspominając już o nowych konstrukcjach specjalnych uszczelek w znaczny sposób redukujących ilość rozproszonej mgły. Jeśli oprócz tego zostanie zastosowany nietoksyczny olej syntetyczny, szkodliwy wpływ na środowisko będzie dodatkowo zmniejszony. Mimo to smarowanie mgłą olejową to metoda rzadko używana, a jej zastosowanie jest ograniczone jedynie do niektórych dziedzin, np. przemysłu petrochemicznego;

smarowanie olejowo-powietrzne – stosowane w układach zautomatyzowanych, charakteryzujące się dużą precyzją i pewnością działania. W przypadku stwierdzenia ubytku oleju następuje jego automatyczne uzupełnienie przy pomocy specjalnych urządzeń dozujących, takich np. jak system olejowo-powietrzny VOGEL OLA. Dzięki sprężonemu powietrzu dokładnie odmierzone, minimalne ilości oleju docierają do każdego łożyska z osobna. Tak niewielkie ilości dawkowanego oleju są w stanie zapewnić łożyskom pracę w niższych temperaturach lub z dużo wyższą prędkością, w porównaniu do innych sposobów smarowania. Zastosowanie sprężonego powietrza ma same zalety – służy do chłodzenia łożysk, zwiększa także ciśnienie w ich układzie, minimalizując ryzyko przedostania się do nich wszelkich zanieczyszczeń.

Autor: Agata Grabowska


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce