Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska

-- poniedziałek, 04 luty 2013

Bardzo istotnym zagadnieniem jest dobór środka smarnego. Wybór nie może być przypadkowy i zawsze powinien uwzględniać takie aspekty, jak: rodzaj tzw. węzła tarcia, obciążenie i prędkość obrotowa, zakres temperatur pracy smarowanych elementów, podatność smarowanego elementu na zanieczyszczenia czy kontakt z wodą itd.

Należy pamiętać o tym, że nawet najlepiej dobrane łożysko prędzej czy później ulegnie awarii, jeśli nie zadbamy o jego właściwe smarowanie. Wszelkie zaniedbania czy brak wiedzy na ten temat skutkują nadmiernym zużyciem ściernym bieżni pierścieni i elementów tocznych, co prowadzi do zwiększenia luzu wewnętrznego w łożysku i zmiany kształtów wszystkich współpracujących elementów. Bezpośrednimi konsekwencjami tych niepożądanych zjawisk jest m.in. zwiększenie obciążeń dynamicznych oraz wzrost poziomu drgań.

Mając na uwadze, że nieumiejętne smarowanie ma ogromny wpływ na znaczne skrócenie żywotności łożyska, powinniśmy robić wszystko, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji. W tym celu należy przestrzegać zasad prawidłowego smarowania. Na przykład starajmy się smarować łożysko po jego montażu. Zasada jest taka, że im później łożysko zostanie nasmarowane, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo przedostania się do niego różnych zanieczyszczeń. Natomiast jeżeli po zabudowie łożyska niemożliwe będzie równomierne pokrycie go środkiem smarnym, wówczas można nasmarować je bezpośrednio przed montażem.

Ważna, ale często ignorowana przez użytkowników jest regularna wymiana środka smarnego, który ma swoją ograniczoną trwałość. Przestarzały smar zmienia swój kolor i konsystencję, może pojawić się w nim osad lub nawet grudki. Nie spełnia on wtedy swojej roli, doprowadzając do nieuchronnej awarii łożyska, na przykład jego przegrzania. Smary do łożysk tocznych są dosyć odporne na zachodzące w nich procesy starzenia – zarówno w okresie użytkowania, jak i magazynowania. Mimo to zaleca się wprowadzenie ich do eksploatacji do jednego roku od daty produkcji. Na żywotność smaru mają wpływ m.in. takie czynniki, jak temperatura pracy oraz prędkość obrotowa łożyska i jego rodzaj.

Żeby mieć pewność, że smar, którego używamy, nie wpłynie negatywnie na łożyska, warto stosować się do pewnej zasady: łożyska zamknięte (ZZ), to znaczy takie, które zostały poddane smarowaniu w miejscu ich produkcji, nie powinny być magazynowane dłużej niż 2 lata do momentu rozpoczęcia eksploatacji. W przypadku łożysk z uszczelką gumową, typu 2RS, trzeba pamiętać o tym, żeby okres ten nie był dłuższy niż 3 lata.

Autor: Agata Grabowska


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce