Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska – wiadomości podstawowe

-- czwartek, 01 marzec 2007

  • być dostosowane do podwyższonych prędkości obrotowych,
  • umożliwiać kompensację odkształceń termicznych obrabiarki,
  • cechować się wysoką sztywnością oraz trwałością.

Przykładową konstrukcją są łożyska toczne skośne hybrydowe, w których pierścienie wykonane są ze stali łożyskowej, a elementy toczne są ceramiczne (Si3N4). Kulki z azotku krzemu cechują się przede wszystkim:

  • małym ciężarem właściwym,
  • niskim współczynnikiem tarcia i przewodności cieplnej,
  • małym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej,
  • brakiem przewodnictwa prądu elektrycznego,
  • własnościami antykorozyjnymi.

Łożyska hybrydowe pozwalają na uzyskanie większej prędkości obrotowej, przy zachowaniu niższej temperatury. Dla temperatury pracy łożyska równej 45°C zalecana prędkość obrotowa łożyska wynosi 13 000 obr./min. Klasyczne rozwiązanie łożyska pozwala na osiągnięcie 10 000 obr./min. Wyższy w przypadku ceramiki moduł sprężystości daje w efekcie podwyższenie sztywności, przy zachowaniu wartości obciążenia wstępnego. Łożyska hybrydowe ze względu na właściwości zastosowanego materiału ceramicznego cechują się wyższą trwałością.

Przedstawione powyżej przykłady to tylko wybrane, specjalizowane rozwiązania konstrukcyjne na potrzeby określonych gałęzi przemysłu. Niemal każdy sektor wykorzystujący maszyny i urządzenia to źródło indywidualnych wymagań stawianych konstrukcjom, w tym łożyskom, np. przemysł papierniczy, wydobywczy (kombajny górnicze, systemy transportowe). Podobnie jak przy opracowywaniu konstrukcji czy procesu technologicznego, również dobór właściwego łożyska to proces wieloczynnikowy.

W powyższym raporcie fragmentarycznie przedstawiono podstawowe wiadomości związane z łożyskami. Obszar wiedzy obejmujący łożyskowanie jest szeroki i całościowe ujęcie go w krótkim raporcie nie jest możliwe. Skromnie nawiązano do smarowania łożysk, pominięto cały dział doboru i obliczeń łożysk.

UR

Dr inż. Radosław Morek jest adiunktem w Instytucie Technologii Maszyn Politechniki Warszawskiej.

Arkadiusz Rosłonowski jest członkiem koła naukowego CAD/CAM przy Instytucie Technologii Maszyn Politechniki Warszawskiej

 

Literatura

1. Praca zbiorowa, Mały poradnik mechanika, tom 2, WNT 1994

2. Praca zbiorowa, Podstawy konstrukcji maszyn, tom 2, WNT 1995

Autor: Radosław Morek (tekst), Arkadiusz Rosłonowski (rysunki)


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce