Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska toczne – Nowe materiały, nowe konstrukcje

-- piątek, 01 luty 2008

Przy rozwiązaniach z inteligentnymi obudowami łożysk można monitorować szybkości obrotowe maszyn, temperaturę i wibracje. Sygnały z sensorów mogą podlegać obróbce na płytce z obwodem drukowanym celem uzyskania na wyjściu stabilnego, odpornego na zakłócenia sygnału. Płytka zawiera również ochronę przeciwprzepięciową, ekranującą sensory przed anomaliami w sygnale zasilania elektrycznego. Te sygnały również mogą być stosowane jako wejściowe do systemu nadzoru nad maszyną.

Łożyska z powłokami pracują i chronią

Niezależnie od tego, czy powłoki mają być odporne na zużycie, czy też izolować, nowo opracowane rozwiązania mogą spełniać obie te funkcje. Większość typów łożysk może zostać powleczona, gdy wcześniej istniejące łożyska wymagają wymiany. Łożyska powlekane mogą być stopniowo podmieniane bez modyfikacji lub rekonfiguracji urządzeń.

Odporne na zużycie, niskotarciowe powłoki zastosowane na wewnętrzne powierzchnie pierścieni mogą wytrzymać ostre warunki pracy wynikające z nagłych zmian obciążenia, wysokiej temperatury pracy, złego smarowania, wibracji i brudu/lub zanieczyszczenia. Łożyska z powłokami mogą optymalizować liczbę obrotów łożyska i jego czas przydatności w takich zastosowaniach przemysłowych, jak kompresory, wentylatory, pompy hydrauliczne i silniki elektryczne.

W porównaniu ze standardowymi rodzajami łożysk niepowlekanych, łożyska powlekane są twardsze, generują mniej tarcia i ciepła, lepiej tolerują potencjalne uszkodzenia, które mogą powodować zanieczyszczenia i/lub warunki granicznego smarowania.

Inny rodzaj powłok zapewnia doskonałe właściwości elektroizolacyjne. Powłoka jest stosowana na zewnętrznej stronie zewnętrznego i wewnętrznego pierścienia łożyska i może wytrzymać potencjalne uszkodzenie od przepływu prądu elektrycznego przez łożysko – co ma często miejsce w silnikach elektrycznych o zmiennej prędkości oraz w generatorach. Cienka warstwa tlenku aluminium tworzy bariery przed powstaniem potencjalnego łuku elektrycznego, który może spowodować uszkodzenie rolek i bieżni lub utlenienie smaru. Erozja elektryczna może być potencjalnym sprawcą szybszego uszkodzenia łożyska.

Stosowanie materiałów niekonwencjonalnych

Materiały stosowane przy produkcji pierścieni łożysk tocznych, elementów tocznych i koszyczków mają wpływ na właściwości eksploatacyjne łożysk, niezawodność oraz obsługę. Nowe materiały zawsze podlegają badaniom, gdyż mogą one przyczynić się do sukcesu lub mieć negatywny wpływ na trwałość i własności eksploatacyjne.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce