Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska toczne – Nowe materiały, nowe konstrukcje

-- piątek, 01 luty 2008

Nowe konstrukcje zwiększyły potencjał łożysk w zakresie ich sprawności energetycznej. Najnowsze konstrukcje – łożyska głęboko rowkowe – to rozwiązania oszczędzające energię, co wynika z optymalnej geometrii wewnętrznej, konstrukcji polimerowego koszyczka i wysokiej jakości smarów. Energia zużywana na pokonywanie tarcia może być zredukowana co najmniej o 30%, zależnie od rozmiaru łożyska i warunków stosowania. Prowadzi to do redukcji strat mocy i zużycia energii.

Więcej niż jedna funkcja

Nowa generacja łożysk tocznych pełni wiele funkcji i stanowi wartość dodaną w procesie produkcyjnym. Zespoły sensor-łożysko składają się z sensora – impulsowego pierścienia i łożyska kulkowego. Dostarczają one precyzyjnej informacji o statusie ruchu rotujących elementów maszyn lub elementów poruszających się poosiowo. Te „inteligentne” łożyska rejestrują obroty, szybkość, kierunek obrotów, położenie względne i/lub obliczają przyśpieszenie lub opóźnienie.

Odpowiednimi zastosowaniami są silniki elektryczne, liniowe siłowniki, systemy sterujące, systemy przenośnikowe i manipulacyjne oraz urządzenia automatyczne.

Pierścień impulsowy zespołu łożyska porusza się obok stacjonarnego pierścienia sensorowego podczas obracania się pierścienia wewnętrznego, generując pole magnetyczne o zmieniającej się polaryzacji. Sensor wytwarza impuls, który bazuje na liczbie zmian polaryzacji na sekundę. Sygnał wyjściowy z sensora jest następnie przesyłany kablem łączącym i jest używany do generowania wymaganej dla danej aplikacji specyficznej informacji.

Obudowy łożysk są zintegrowane z zespołem sensora celem śledzenia eksploatacji maszyny. Jest to kolejne rozwiązanie wielofunkcyjne. Maszyny są zwykle monitorowane przez oprzyrządowanie zewnętrzne, a sensory monitorujące ich stan znajdują się wokół obudów łożysk. W mniejszej skali jest to badanie wibracji, a następne ewentualne funkcje to dodatkowa ochrona lub ekranowanie. Ma to na celu usprawnienie działania zespołu. Praktycznymi rozwiązaniami są obudowy łożysk z wbudowanymi sensorami.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce