Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska toczne – Nowe materiały, nowe konstrukcje

-- piątek, 01 luty 2008

Podstawowym celem pracy łożysk jest zmniejszenie zapotrzebowania maszyny na energię. Nowe konstrukcje są tak projektowane, aby podczas pracy zużywały mniej energii. 

Typy łożysk z wstępnie smarowanymi uszczelnieniami lub takie, które są smarowane na cały okres eksploatacji, w rezultacie zewnętrzne uszczelnienia nie są niezbędne, upraszcza to ustawianie łożysk, minimalizuje konserwację i promuje „przyjazną” pracę na poziomie podłogi (brak wycieków przy smarowaniu)

Łożyska toczne w sprzęcie z ruchem obrotowym tradycyjnie redukują tarcie przez wykorzystanie elementów tocznych, przenoszą obciążenia wału, zapewniają sztywność układu oraz umocowanie wału.

Wiele nowych rozwiązań może być powiązanych bezpośrednio z powstającymi nowymi segmentami rynkowymi i nowymi zastosowaniami. Fabryki dążą nieustannie do oszczędzania energii, ograniczania do minimum konserwacji i zwiększania wydajności produkcyjnej. Maszyny w fabrykach pracują szybciej, ciszej i dłużej przy zoptymalizowanych parametrach eksploatacyjnych sprzętu. Łożyska toczne mogą odgrywać poważną rolę w spełnianiu tych celów, czy to w silnikach elektrycznych, przekładniach, wentylatorach, pompach, kompresorach, obrabiarkach, robotach, czy też w innych zastosowaniach, niezależnie od gałęzi przemysłu.

Podobnie jak w przypadku większości operacji w zakładzie, to przede wszystkim sprawność energetyczna decyduje, jak łożysko toczne jest zaprojektowane i wyprodukowane. Zapotrzebowanie na wielofunkcyjność wymaga innowacji w samej konstrukcji łożyska. Zastosowanie powłok ochronnych i niekonwencjonalnych materiałów oraz użycie uszczelnień integralnych to jedne z najbardziej wiodących trendów w świecie łożysk. 

Gdzie można zaoszczędzić energię

Pompy, kompresory, przenośniki i wentylatory to sprzęt napędzany silnikami, pochłania on około 16% całej energii zużywanej w przemyśle w USA. Ponieważ ceny energii rosną w sposób ciągły, kierownicy zakładów poszukują efektywnych sposobów na mniejsze zużycie energii. Jedną ze ścieżek jest poprawienie wydajności silników elektrycznych.

Oszacowano, że każdego roku z powodu niewłaściwej wydajności silników układy napędzane silnikami tracą do 15% energii, tj. około 204 mld kilowatogodzin (kWh). Około 20% tych strat (41 mld kWh rocznie) wynika ze strat mechanicznych, a 20% (8,2 mld kWh rocznie) dotyczy łożysk tocznych. Podstawowym celem zastosowania łożysk jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez maszynę.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce