Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska specjalne

-- niedziela, 12 grudzień 2010

W przywracaniu kondycji organizmu terapia jest skuteczna, jeśli jest współdziałanie pomiędzy leczącym i leczonym. Program gospodarki smarowniczej jest jednym z narzędzi w przywracaniu zdrowia technicznego, lecz nie jedynym i najważniejszym. Głównym elementem tej terapii musi być wola pacjenta, od szczebla komórki do mózgu, w przywracaniu zdrowia technicznego. W wielu wypadkach w budżecie są przeznaczone koszty na program, tj. oprogramowanie, pewien zakres analiz, a zapomniano o budżecie wykonawczym na czynności profilaktyczne i prewencyjne. Z wykonanego audytu, a następnie monitoringu oleju wynikają stany układu i są oczywiste czynności do wykonania na ogół proste, ograniczające się do dokładnego oczyszczenia systemu smarowania, wymiany uszczelnień etc. Oficer liniowy nie może jednak nic wykonać ze względu na budżet skrojony in minus albo nieliczone dokładnie koszty, a szczególnie te postoju awaryjnego i utraconej produkcji, sprzedaży itp.

Trudno w ramach serwisu dotrzeć i przekonać centrum finansowe, a szczególnie to, które żyje krótką perspektywą produkcji.

W ramach Serwisu Olejowego każdy oferuje monitoring oleju i najczęściej, kiedy sprawdzimy, co i kiedy jest mierzone, widzimy dokonywane pomiary kilku podstawowych, niewiele mówiących wartości: lepkość, zawartość wody, temperatura zapłonu, to takie „ABC, jak się nazywasz” z pominięciem sprawdzenia cech charakteru, predyspozycji, kondycji, czyli  bez testu sprawnościowego. Zakres monitoringu oleju powinien odzwierciedlać najważniejsze problemy smarowania, a więc stan powierzchni, zanieczyszczeń − pomiar tych elementów  w oleju to sprawdzian pracy. Analiza oleju dostarcza też wiedzę o historii, logistyce, manipulacji oleju nim dotarł do maszyny, a także jak układ jest chroniony w pracy.

Jako pracownikowi serwisu jest mi niezmiernie miło dzielić się bardzo długim doświadczeniem z innymi, którzy mają problem, i widzieć, że wspólne prace przynoszą korzyści − to jakby uczestniczenie w konstruowaniu poprawnej technicznej rzeczywistości.

Dla nas każdy przyjęty program w tym zakresie jest dobry, jeśli będzie wprowadzany z wolą pozytywną. Fakt ten daje znać, że zauważyliśmy problem, a dla współczesnego świata jego zauważenie to szansa pozytywnej realizacji prewencji w technice. We wszystkich problemach, gdzie takie nastawienie towarzyszyło współpracy, efekty były znaczne, przez olej, który dla wartości maszyny był niewiele wart – zaoszczędzono wiele.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce