Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska specjalne

-- niedziela, 12 grudzień 2010

W łożyskach hybrydowych firmy SKF uwzględniono konstrukcję obejmującą pierścienie wykonane ze stali łożyskowej, elementy toczne wykonane z azotku krzemu klasy łożyskowej. Rozwiązanie takie zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne. Oprócz tego do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można także pracę przy wyższych prędkościach roboczych. Nie bez znaczenia pozostaje zwiększona trwałość w porównaniu z łożyskami bazujących na tradycyjnych materiałach. W warunkach niewystarczającego smarowania środek smarny nie przedostaje się między azotek krzemu i stal. Tym sposobem łożyska te mogą dłużej pracować w trudnych warunkach lub wtedy, gdy występuje środek smarujący o niskiej lepkości roboczej.

W robotach przemysłowych oraz w maszynach włókiennych, prasach drukarskich uwzględnia się łożyska o cienkościennych pierścieniach oraz bardzo małym przekroju poprzecznym. Inne cechy tego typu rozwiązań to również niewielka masa, a także niski poziom tarcia. Konstrukcja ta zapewnia wysoką sztywność.

Wyniki badania jednoznacznie stwierdzają, że w zakładach przemysłowych znajdują zastosowanie łożyska specjalne. Bardzo często uwzględnia się je w konstrukcji maszyn i urządzeń hutniczych, a także walcarek i pras. Konieczną rolę odgrywa zatem zarówno konstrukcja, jak i materiał łożyska, pozwalający na pracę w wysokich temperaturach.

Czytelnicy Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych podkreślają, że łożyska dostępne na rynku spełniają swoje wymagania. Stąd też ten sam producent uwzględniany jest najczęściej przy zakupie kolejnych łożysk. Ankietowani skarżą się jednak na niejednokrotnie długi czas oczekiwania na zamówienie łożyska oraz na brak usług związanych z serwisowaniem łożysk.

Smarowanie nie tylko łożysk…
Marek Dębinski, kierownik Działu Serwisu Olejowego LOTOS Oil

We współczesnych zakładach strategia efektywnego smarowania ma zasadniczy wpływ na sukces przedsiębiorstwa.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce