Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska specjalne

-- niedziela, 12 grudzień 2010

Na rynku dostępne są kulkowe łożyska, w których uwzględniono plastikowe wałeczki (np. łożyska Xiros). Są one bezsmarowe oraz niemagnetyczne, nadają się do mycia i nie ulegają korozji. Łożyska te wytrzymują temperaturę do 150°C.

Łożyska ASB (Active Sensor Bering) z oferty firmy NTN- SNR Roulements przewidują system kontroli prędkości obrotowej i kierunku obrotów obciążeń. Łożyska te stosuje się w systemach kontroli hamowania i kontroli trakcji. W łożyskach Lubsolid przewidziano specjalny środek smarny w postaci oleju uwięzionego w gąbce. Do nowatorskich rozwiązań firmy NTN-SNR Roulements zaliczyć można także łożyska do zastosowań lotniczych i kosmicznych. Cechują się one bardzo dużą precyzją, dzięki czemu używa się ich w silnikach turbinowych, przekładniach dynamicznych śmigłowców, a także w pompach wodoru do rakiet kosmicznych.

Łożyska wibracyjne
Łożyska wibracyjne RHP cechują się podwyższoną obciążalnością. Stąd też znajdują one zastosowanie w maszynach wibracyjnych, takich jak kruszarki czy prasy. W modelach tych przewidziano specjalną konstrukcję zapewniającą obniżone tarcie i mniejsze zużycie.

Ważna pozostaje także niższa temperatura pracy oraz zmniejszone koszty obsługi poprzez przedłużoną żywotność. Producent jako zalety tego produktu wymienia zredukowanie częstotliwości smarowania. W łożyskach tych uwzględniono precyzyjny i jednolity, obrabiany maszynowo kosz mosiężny, zwiększający przestrzeń wewnątrz łożyska. Tym sposobem zyskuje się dodatkową objętość smaru, bardziej skuteczne tłumienie wibracji, a także lepsze prowadzenie rolek. Kluczową rolę odgrywa też lepsze prowadzenie rolek. Specjalna konstrukcja tego łożyska pozwala na uzyskanie wyższej dopuszczalnej temperatury roboczej. Uzyskane jest to dzięki stabilizowanym cieplnie pierścieniom ze zredukowanymi tolerancjami średnicy otworu, średnicy zewnętrznej i obrzeży zewnętrznych. Efektem jest zapewnienie ciągłości pracy do 200°C, lepsze prowadzenie baryłek oraz szersze czoło oporowe pierścienia wewnętrznego. Aby uzyskać zwiększoną nośność, projektanci łożysk wibracyjnych przewidzieli udoskonaloną konstrukcję wewnętrzną i wydłużone rolki.

Firma Timken w ofercie ma łożyska specjalne przeznaczone do elektrowni wiatrowych. Produkty te cechują się prostą budową i niezawodnością. Kompletny zespół łożyskowy łączy dwurzędowe łożysko stożkowe lub dwa jednorzędowe łożyska stożkowe z uszczelnieniami, zapewniając należyte smarowanie. Jako zalety takiego rozwiązania podkreśla się zwartą konstrukcję.
W łożyskach kulkowych TB firmy Iskra ZMIŁS uwzględniono koszyk tekstolitowy. Jest on prowadzony na pierścieniu wewnętrznym. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w procesach związanych z łożyskowaniem wrzecion maszyn o podwyższonych obrotach. Dostarczone do klienta łożyska nie są nasmarowane. Zabezpieczone są natomiast olejem konserwacyjnym.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce