Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska specjalne

-- niedziela, 12 grudzień 2010

Co ciekawego
Na przykład zespół łożyskowy SKF z czujnikiem zawiera aktywny czujnik, zaprojektowany pod kątem możliwie małych wymiarów i wysokiej niezawodności. Jest on zbliżony konstrukcyjnie do kodera przyrostowego. Urządzenie zapewnia wysoką dokładność pomiaru do zerowej prędkości. Zespół składa się z pierścienia impulsowego, korpusu z czujnikami oraz kabla podłączeniowego. Do pierścienia wewnętrznego łożyska przymocowany jest kompozytowy, namagnesowany pierścień impulsowy. W zależności od wielkości łożyska jest on podzielony na określoną liczbę biegunów magnetycznych. Liczba impulsów na obrót wynosi od 32 do 80. Korpus czujnika jest przymocowany do pierścienia zewnętrznego łożyska. W korpusie uwzględniono także dwa ogniwa, dzięki czemu możliwe jest ustalenie kierunku obrotów. Oba czujniki są wzajemnie przesunięte. Mały obwód scalony każdego czujnika zawiera generator Halla oraz układy elektroniczne do wzmocnienia i przetwarzania sygnału. Sygnał analogowy o kształcie sinusoidalnym wytwarzany przez ogniwo Halla jest wzmacniany i przekształcany na sygnał prostokątny przez przerzutnik Schmitta.

Specjalne łożyska kulkowe poprzeczne firmy NSK cechują się zwiększoną odpornością na utlenianie, a także na wysokie temperatury, korozję i wodę. Łożyska te mogą pracować w miejscach o wysokiej temperaturze, dzięki zastosowanym materiałom uszczelniającym. Zwraca się także uwagę na niski poziom hałasu oraz na mocniejszy pierścień zewnętrzny, cechujący się specjalnym profilem lub kołnierzem do montażu. W konstrukcji uwzględniono wysokotemperaturowy smar, co zapewnia długotrwałe smarowanie w wysokich temperaturach. Zwraca się uwagę na niski cierny moment obrotowy w efekcie zastosowania uszczelnienia labiryntowego. Zalety tego produktu to również minimalny wyciek smaru oraz niewielka korozja w środowisku wilgotnym. Inne wersje łożyska obejmują dodatkowo pierścień zewnętrzny i wewnętrzny o innej średnicy, szerokości, gwincie itp. Inny może być również obrys − baryłkowaty lub ostrołukowy. Można uwzględnić także specjalne uszczelnienie.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia





SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce