Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska specjalne

-- niedziela, 12 grudzień 2010

Kto produkuje i dostarcza łożyska specjalne
Ponad 60% ankietowanych podaje, że producentem łożysk specjalnych stosowanych w ich przedsiębiorstwach jest firma SKF. Drugie miejsce zajmują dwaj producenci: Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik oraz Timken. Na kolejnych miejscach znajdują się FAG, NSK oraz Tsubaki Hoover Polska, Nachi i Complex. W kategorii „inni producenci” ankietowani wymienili firmę Ceramit.
Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych podjęła próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie: kto jest największym dostawcą łożysk specjalnych. Niestety liczba wypełnionych ankiet nie pozwoliła na sformułowanie jednoznacznych wniosków. Tym sposobem uzyskane informacje mają raczej charakter orientacyjny. Jako dostawców łożysk pracujących w specjalnych warunkach użytkowania wymieniano firmy SKF, Fabrykę Łożysk Tocznych Kraśnik, a także Ceramit i FAG. W opinii ankietowanych łożyska specjalne pod względem sposobu montażu dostarczają firmy Ceramit, Timken i SKF. Łożyska o nietypowych wymiarach, w świetle wyników ankiety, dostarcza SKF oraz Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik. Ta ostatnia firma oraz Ceramit są głównymi dostawcami łożysk specjalnych pod względem konstrukcji. Łożyska, które charakteryzują się nietypowym materiałem wykonania, dostarcza Ceramit, SKF i Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik. Jeżeli konieczne okazuje się stosowanie łożysk o nietypowym sposobie smarowania, czytelnicy Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych zwracają się do firmy Ceramit i Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik. Łożyska, które są specjalne pod względem masy, dostarcza Timken i Ceramit.

Kto jest odbiorcą łożysk specjalnych
Głównym odbiorcą łożysk specjalnych jest przemysł ciężki metalowy. Został on bowiem wymieniony przez ponad 33% ankietowanych. W następnej kolejności czytelnicy wskazywali na przemysł maszynowy (ponad 26% ankietowanych), a potem motoryzacyjny (ok. 13% ankietowanych). Łożyska specjalne znajdują również zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym i papierniczym. Według czytelników łożyska specjalne używane są także w przemyśle ceramicznym i zakładach zajmujących się prefabrykacją betonów.
Redakcja zapytała także dostawców łożysk o to, w jakich branżach przemysłu odnotowano największe spadki i wzrosty sprzedaży łożysk specjalnych. Niestety, uzyskano zbyt małą liczbę wypełnionych ankiet, stanowiących dane wyjściowe do miarodajnych statystyk. Jak podaje firma SKK, w ciągu ostatnich 12 miesięcy największy wzrost sprzedaży łożysk specjalnych odnotowano w przemyśle maszynowym, spożywczym, motoryzacyjnym oraz petrochemicznym.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce