Łożyska specjalne
-- niedziela, 12 grudzień 2010
Kto produkuje i dostarcza łożyska specjalne
Ponad 60% ankietowanych podaje, że producentem łożysk specjalnych stosowanych w ich przedsiębiorstwach jest firma SKF. Drugie miejsce zajmują dwaj producenci: Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik oraz Timken. Na kolejnych miejscach znajdują się FAG, NSK oraz Tsubaki Hoover Polska, Nachi i Complex. W kategorii „inni producenci” ankietowani wymienili firmę Ceramit.
Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych podjęła próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie: kto jest największym dostawcą łożysk specjalnych. Niestety liczba wypełnionych ankiet nie pozwoliła na sformułowanie jednoznacznych wniosków. Tym sposobem uzyskane informacje mają raczej charakter orientacyjny. Jako dostawców łożysk pracujących w specjalnych warunkach użytkowania wymieniano firmy SKF, Fabrykę Łożysk Tocznych Kraśnik, a także Ceramit i FAG. W opinii ankietowanych łożyska specjalne pod względem sposobu montażu dostarczają firmy Ceramit, Timken i SKF. Łożyska o nietypowych wymiarach, w świetle wyników ankiety, dostarcza SKF oraz Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik. Ta ostatnia firma oraz Ceramit są głównymi dostawcami łożysk specjalnych pod względem konstrukcji. Łożyska, które charakteryzują się nietypowym materiałem wykonania, dostarcza Ceramit, SKF i Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik. Jeżeli konieczne okazuje się stosowanie łożysk o nietypowym sposobie smarowania, czytelnicy Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych zwracają się do firmy Ceramit i Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik. Łożyska, które są specjalne pod względem masy, dostarcza Timken i Ceramit.
Kto jest odbiorcą łożysk specjalnych
Głównym odbiorcą łożysk specjalnych jest przemysł ciężki metalowy. Został on bowiem wymieniony przez ponad 33% ankietowanych. W następnej kolejności czytelnicy wskazywali na przemysł maszynowy (ponad 26% ankietowanych), a potem motoryzacyjny (ok. 13% ankietowanych). Łożyska specjalne znajdują również zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym i papierniczym. Według czytelników łożyska specjalne używane są także w przemyśle ceramicznym i zakładach zajmujących się prefabrykacją betonów.
Redakcja zapytała także dostawców łożysk o to, w jakich branżach przemysłu odnotowano największe spadki i wzrosty sprzedaży łożysk specjalnych. Niestety, uzyskano zbyt małą liczbę wypełnionych ankiet, stanowiących dane wyjściowe do miarodajnych statystyk. Jak podaje firma SKK, w ciągu ostatnich 12 miesięcy największy wzrost sprzedaży łożysk specjalnych odnotowano w przemyśle maszynowym, spożywczym, motoryzacyjnym oraz petrochemicznym.