Łożyska specjalne
-- niedziela, 12 grudzień 2010
Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się produkowaniem i dostarczaniem łożysk. Stąd też raczej nie ma problemu w razie konieczności nabycia typowego łożyska, bowiem do dyspozycji pozostają zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Jednak w zakładach przemysłowych bardzo często pracują maszyny i urządzenia, w których uwzględniono łożyska spełniające nietypowe wymagania.
Dlatego też warto zadać sobie pytanie: czy równie łatwo można nabyć łożyska cechujące się specjalną konstrukcją lub materiałem? Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych postanowiła spróbować poszukać odpowiedzi na to pytanie.
Raport powstał w oparciu o dane uzyskane z ankiety przeprowadzonej w październiku 2010 r. wśród czytelników miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Oprócz tego przy tworzeniu raportu bazowano na informacjach pochodzących od producentów i dostawców łożysk. Raport nie stanowi pełnego obrazu rynku. Aby go uzyskać, należałoby uwzględnić wszystkich producentów i dostawców łożysk specjalnych w Polsce. Klasyfikacji, których można użyć podejmując kwestie związane z łożyskami specjalnymi, jest wiele. Na potrzeby raportu przyjęto, że łożyska specjalne to takie rodzaje łożysk, które są nietypowe pod względem warunków użytkowania, montażu, wymiarów, konstrukcji, materiału, a także smarowania oraz masy.
Nietypowe najczęściej stosowane
Bazując na wynikach ankiety, można stwierdzić, że wszyscy ankietowani korzystają z łożysk specjalnych. Ponad 60% badanych w swoich firmach stosuje łożyska specjalne pod względem warunków użytkowania. W nieco mniejszym stopniu używane są łożyska o nietypowym montażu. Następnie ankietowani czytelnicy podają, że stosują łożyska specjalne pod względem wymiarów. Ponad 33% badanych używa w urządzeniach i maszynach łożysk o nietypowej konstrukcji. W rankingu najczęściej stosowanych łożysk specjalnych kolejne miejsce zajmują modele wykonane ze specjalnego materiału (ok. 26% ankietowanych). Na następnej pozycji znajdują się jednocześnie łożyska nietypowe pod względem sposobu smarowania oraz łożyska o specjalnej masie.