Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska specjalne

-- niedziela, 12 grudzień 2010

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się produkowaniem i dostarczaniem łożysk. Stąd też raczej nie ma problemu w razie konieczności nabycia typowego łożyska, bowiem do dyspozycji pozostają zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Jednak w zakładach przemysłowych bardzo często pracują maszyny i urządzenia, w których uwzględniono łożyska spełniające nietypowe wymagania.

Dlatego też warto zadać sobie pytanie: czy równie łatwo można nabyć łożyska cechujące się specjalną konstrukcją lub materiałem? Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych postanowiła spróbować poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Raport powstał w oparciu o dane uzyskane z ankiety przeprowadzonej w październiku 2010 r. wśród czytelników miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Oprócz tego przy tworzeniu raportu bazowano na informacjach pochodzących od producentów i dostawców łożysk. Raport nie stanowi pełnego obrazu rynku. Aby go uzyskać, należałoby uwzględnić wszystkich producentów i dostawców łożysk specjalnych w Polsce. Klasyfikacji, których można użyć podejmując kwestie związane z łożyskami specjalnymi, jest wiele. Na potrzeby raportu przyjęto, że łożyska specjalne to takie rodzaje łożysk, które są nietypowe pod względem warunków użytkowania, montażu, wymiarów, konstrukcji, materiału, a także smarowania oraz masy.

Nietypowe najczęściej stosowane
Bazując na wynikach ankiety, można stwierdzić, że wszyscy ankietowani korzystają z łożysk specjalnych. Ponad 60% badanych w swoich firmach stosuje łożyska specjalne pod względem warunków użytkowania. W nieco mniejszym stopniu używane są łożyska o nietypowym montażu. Następnie ankietowani czytelnicy podają, że stosują łożyska specjalne pod względem wymiarów. Ponad 33% badanych używa w urządzeniach i maszynach łożysk o nietypowej konstrukcji. W rankingu najczęściej stosowanych łożysk specjalnych kolejne miejsce zajmują modele wykonane ze specjalnego materiału (ok. 26% ankietowanych). Na następnej pozycji znajdują się jednocześnie łożyska nietypowe pod względem sposobu smarowania oraz łożyska o specjalnej masie.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce