Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska ślizgowe, cz. II

-- piątek, 01 czerwiec 2007

Na podstawie informacji z firmy SKF

 

 

Dlaczego łożyska samosmarujące?

Spiekanie jest nowoczesną technologią produkcji części w dużych seriach bez strat materiału. Z ekonomicznego punktu widzenia to proces niezawodny, w przypadku łożysk zapewnia nasycenie płynnym lub stałym smarem. Dzięki zastosowanej technologii środek smarowy wystarcza na dłużej niż w przypadku alternatywnej metody smarowania. Dosmarowywanie i konserwacja w przypadku łożysk samosmarujących ze spieków nie są wymagane.

Standardowe łożyska ślizgowe AMES to dobre rozwiązanie dla zespołów, które pracują w temperaturze od -60°C do 120°C w szerokim zakresie obciążeń i prędkości. Jeśli wymagane są specjalne warunki pracy, można pokusić się o zastosowanie specjalnego produktu, np. wysokotemperaturowego smaru, który umożliwi pracę nawet do 250°C.

W większości przypadków wybór pomiędzy zastosowaniem łożyska tocznego lub ślizgowego zależy wyłącznie od preferencji konstruktora. Łożyska ślizgowe sugerowane są wtedy, gdy istotnym czynnikiem są niewielkie wymiary łożyska przy jednoczesnym większym obciążeniu. Łożyska ślizgowe ze spieków są z powodzeniem stosowane w urządzeniach i produktach, gdzie nie występują duże obciążenia i prędkości oraz przy większych prędkościach lub obciążeniu, gdzie obrót łożyska na osi powoduje utworzenie filmu olejowego i smarowanie łożyska.

Dobrym przykładem zastosowania łożysk ślizgowych AMES jest wiertarka udarowa firmy Black & Decker, w której wyeliminowano ryzyko zakleszczenia się łożyska, smarowanie zapewnione jest poprzez film olejowy (20%–30% łożyska wypełniona jest smarem), łożyska nie wymagają konserwacji ani dosmarowywania, zapewniony jest niski poziom głośności i niski współczynnik tarcia. Zastosowanie w urządzeniu łożysk ślizgowych pozwoliło na znaczne zmniejszenie wymiarów urządzenia.

Kiedy głowica wiertarki, na której zamontowane jest łożysko samosmarujące, obraca się, pomiędzy łożyskiem i osią tworzy się film olejowy. Podciśnienie tworzy się w punkcie, w którym nie występuje obciążenie, natomiast ciśnienie w miejscu podparcia. Środek smarujący rozprowadzany jest dookoła osi, a pewna jego ilość przemieszcza się wskutek porowatości materiału z miejsca, gdzie występuje maksymalne ciśnienie, do miejsca, gdzie jest podciśnienie. W rezultacie olej przemieszcza się w małej skali w całym łożysku.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce