Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska ślizgowe, cz. II

-- piątek, 01 czerwiec 2007

Rys. 2. Łożysko skośne jednostronne
(z rodziny sferycznych łożysk ślizgowych poprzecznowzdłużnych)

Przy zdecydowanej przewadze obciążenia osiowego względem promieniowego należy oczywiście stosować łożyska sferyczne wzdłużne.

Jednoczesne oddziaływanie na łożysko zarówno obciążenia promieniowego, jak i osiowego, o zbliżonych wartościach, wymaga użycia sferycznych łożysk ślizgowych skośnych (poprzecznie- wzdłużnych), takich jak przedstawione na rys. 2 łożysko skośne jednostronne. Zatem tam, gdzie obciążenie osiowe byłoby zmienne i oddziaływałoby w kierunku o przeciwnych zwrotach (potocznie przeciwległych kierunkach), należy zastosować zestaw dwóch jednostronnych łożysk skośnych. Funkcjonują również zestawy łożyska wzdłużnego i poprzecznego. Jednak warunkiem prawidłowej pracy takiego rozwiązania jest mniejszy udział obciążenia osiowego, a także w razie konieczności określona zabudowa łożyska wzdłużnego z luzem promieniowym. Jeżeli dodatkowo zestaw taki miałby przenosić ruch oscylacyjny, zaleca się, by środki sfer powierzchni współpracujących obu łożysk pokrywały się. 

Rys. 3. Ideowy szkic łożyska ślizgowego poprzecznego, które przenosi obciążenia wyłącznie na kierunku 

Typowe łożysko pracuje przy stałym jednokierunkowym obciążeniu. Gdy jednak mamy do czynienia ze zjawiskiem względnie dużych przesunięć między współpracującymi powierzchniami łożyska ślizgowego (czopem a panewką, między pierścieniem wewnętrznym a zewnętrznym), w wyniku dynamicznych warunków pracy możliwe jest stosowanie łożysk bezobsługowych. Jeśli rzadko i nieregularnie występują nieznaczne ruchy skośne (obciążenie zbliżone do statycznego) lub znaczne dociążenie oraz gdy pojawia się obciążenie uderzeniowe podczas nieregularnych przesunięć skośnych łożyska, zdecydowanie zalecane są łożyska ślizgowe bazujące na stali (stal po stali). Łożyska o zmniejszonych wymaganiach eksploatacyjnych lub w ogóle bezobsługowe, przy obciążeniu cechującym się regularnym lub znaczącym w czasie działaniem w kierunku o przeciwnych zwrotach, znajdują ograniczone zastosowanie. Czasem warunki pracy mają bardzo dynamiczny charakter i występują wszelkie możliwe rodzaje oddziaływania obciążeń na łożysko. Wówczas należy dokonać porównania łożysk specjalnie przeznaczonych do tego typu warunków. Konstrukcje są różne, od łożysk ślizgowych pracujących w układzie stal po stali ze specjalnym rowkiem obwodowym po łożyska specjalne bezobsługowe. W omawianym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie konsultacji z różnymi dostawcami i wybranie najbardziej optymalnej konstrukcji.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce