Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska do silników elektrycznych powinny być dobrane optymalnie do aplikacji

-- wtorek, 16 luty 2016

Anna Konopka-Rozwadowska, dyrektor operacyjny w firmie Albeco

Producenci silników elektrycznych zmagają się na rynku polskim z silną konkurencją ze strony rynku azjatyckiego. Często zmuszeni są redukować koszty i stoją przed dylematem wyboru pomiędzy jakością i trwałością a poniesionymi kosztami.

Łożyska do silników elektrycznych powinny być przede wszystkim dobrane optymalnie do aplikacji. Najbardziej wymagające zastosowania, w których nie można sobie pozwolić na oszczędzanie kosztem jakości, wyznaczają trendy rozwoju i narzucają konieczność stosowania łożysk specjalistycznych. Powszechne są serie łożysk przeznaczone do silników elektrycznych z luzem oznaczonym jako CM, oznaczającym zawężoną tolerancję luzu promieniowego.

Na rynku dostępne są też serie łożysk kulkowych (o średnicy wewnętrznej od 10 do 30 mm) do silników elektrycznych, które pozwalają na ponad 2-krotną redukcję hałasu w stosunku do łożysk standardowych. Jest to wynik zastosowania zoptymalizowanej konstrukcji wewnętrznej oraz wysokiej precyzji przekładającej się na zmniejszone tarcie. Chropowatość powierzchni w tej serii została zredukowana o ponad 25% w odniesieniu do łożysk standardowych, co wraz z zastosowaniem stali łożyskowej najwyższej jakości pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jest to szczególnie istotne przy zasilaniu bateryjnym.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce