Łożyska
-- czwartek, 19 marzec 2009
Regeneracja uszkodzonego łożyska, chociaż ma wiele zalet, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dla prawidłowego wykorzystania technologii naprawy łożysk kluczowe jest określenie, czy i kiedy łożysko wymaga naprawy, a także zdecydowanie, która opcja stanowi najlepszą decyzję strategiczną z ekonomicznego punktu widzenia. W naszej ankiecie tylko w 5 proc. odpowiedzi wskazano na korzystanie z regeneracji. Jeden z użytkowników pisze, że stosuje regenerację bardzo rzadko, tylko w przypadku wielkogabarytowych łożysk, gdzie to się opłaca.
Fachowcy twierdzą, że parametr trwałości jest wyznacznikiem jakości łożyska. Jednak osiągnięcie wysokiego parametru trwałości wymaga zastosowania najlepszych materiałów, technologii wykonania, obróbki. Dlatego trzeba mieć świadomość, że bardzo mały procent łożysk ma szanse osiągnąć założony czas eksploatacji. Większość przypadków uszkodzenia i przedwczesnego zużycia łożysk następuje z powodu błędów w montażu, złego smarowania, przenikania zanieczyszczeń przez uszczelnienie, trudnych warunków eksploatacji i tym podobnych zjawisk. Użycie łożyska o wysokich parametrach wymaga polepszenia parametrów zabudowy i eksploatacji, w przeciwnym przypadku wartość wysokiej trwałości nie zostanie wykorzystana.
Należy się zgodzić z opinią o decydujących względach ekonomicznych, jak również z tym, że należy stawiać na trwałość w przypadku łożysk pracujących w ruchu ciągłym, w urządzeniach eksploatowanych pod dużym obciążeniem, gdzie nie można zapewnić prawidłowego montażu i warunków eksploatacji oraz w miejscach, w których utrudniona jest wymiana łożysk. Trwałość łożyska nie jest priorytetem w przypadku stosowania łożysk w środowiskach agresywnych, korozyjnych, zapylonych i zanieczyszczonych lub obciążeniach udarowych, prawdopodobnie łożysko ulegnie uszkodzeniu wcześniej niż zużyciu.
Jak mówi Marzena Witek z Timken Polska – Trwałość to wartość umowna wyliczana dla danego zastosowania i warunków pracy. W przypadku łożysk stożkowych Timken potwierdzona badaniami na hamowni w danym otoczeniu pracy (smarowanie, obroty, obciążenia itp.). Dla każdego szczególnego zastosowania trwałość obliczeniowa oparta na prawdopodobieństwie może się różnić od trwałości rzeczywistej. Wpływ na to oprócz czynników prawdopodobieństwa mają też odstępstwa od obliczeniowych warunków pracy, takie jak: zanieczyszczenia, drgania, typ smarowania, środek smarny, niewspółosiowość.
Na co zwrócić uwagę?