Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska

-- czwartek, 19 marzec 2009

Regeneracja uszkodzonego łożyska, chociaż ma wiele zalet, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dla prawidłowego wykorzystania technologii naprawy łożysk kluczowe jest określenie, czy i kiedy łożysko wymaga naprawy, a także zdecydowanie, która opcja stanowi najlepszą decyzję strategiczną z ekonomicznego punktu widzenia. W naszej ankiecie tylko w 5 proc. odpowiedzi wskazano na korzystanie z regeneracji. Jeden z użytkowników pisze, że stosuje regenerację bardzo rzadko, tylko w przypadku wielkogabarytowych łożysk, gdzie to się opłaca.

Fachowcy twierdzą, że parametr trwałości jest wyznacznikiem jakości łożyska. Jednak osiągnięcie wysokiego parametru trwałości wymaga zastosowania najlepszych materiałów, technologii wykonania, obróbki. Dlatego trzeba mieć świadomość, że bardzo mały procent łożysk ma szanse osiągnąć założony czas eksploatacji. Większość przypadków uszkodzenia i przedwczesnego zużycia łożysk następuje z powodu błędów w montażu, złego smarowania, przenikania zanieczyszczeń przez uszczelnienie, trudnych warunków eksploatacji i tym podobnych zjawisk. Użycie łożyska o wysokich parametrach wymaga polepszenia parametrów zabudowy i eksploatacji, w przeciwnym przypadku wartość wysokiej trwałości nie zostanie wykorzystana.

Należy się zgodzić z opinią o decydujących względach ekonomicznych, jak również z tym, że należy stawiać na trwałość w przypadku łożysk pracujących w ruchu ciągłym, w urządzeniach eksploatowanych pod dużym obciążeniem, gdzie nie można zapewnić prawidłowego montażu i warunków eksploatacji oraz w miejscach, w których utrudniona jest wymiana łożysk. Trwałość łożyska nie jest priorytetem w przypadku stosowania łożysk w środowiskach agresywnych, korozyjnych, zapylonych i zanieczyszczonych lub obciążeniach udarowych, prawdopodobnie łożysko ulegnie uszkodzeniu wcześniej niż zużyciu.

Jak mówi Marzena Witek z Timken Polska – Trwałość to wartość umowna wyliczana dla danego zastosowania i warunków pracy. W przypadku łożysk stożkowych Timken potwierdzona badaniami na hamowni w danym otoczeniu pracy (smarowanie, obroty, obciążenia itp.). Dla każdego szczególnego zastosowania trwałość obliczeniowa oparta na prawdopodobieństwie może się różnić od trwałości rzeczywistej. Wpływ na to oprócz czynników prawdopodobieństwa mają też odstępstwa od obliczeniowych warunków pracy, takie jak: zanieczyszczenia, drgania, typ smarowania, środek smarny, niewspółosiowość.

Na co zwrócić uwagę?

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce