Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska

-- czwartek, 19 marzec 2009

Każdy rodzaj łożyska ma określone właściwości wynikające z cech konstrukcyjnych. Dlatego też jest mniej lub bardziej przydatny do określonych zastosowań. Zgodnie też z oczekiwaniami, najczęściej wykorzystywane w zakładach naszych respondentów są łożyska kulkowe. Choć popularne są również wszelkie inne typy, takie jak: ślizgowe, walcowe, igiełkowe, stożkowe i baryłkowe. Zapytaliśmy też, jaki czynnik ma największy wpływ przy podejmowaniu decyzji o zakupie łożysk. Poza parametrami technicznymi (w tym żywotnością) wysoko w skali wartości znalazło się (na równi z ceną) wsparcie techniczne ze strony producenta lub dostawcy. Jest to ważny sygnał z rynku. Niestety energooszczędność nie jest znaczącym wskazaniem w kierunku wyboru danego łożyska. Zaledwie 21 proc. ankietowanych wskazało, że korzysta z łożysk o zmniejszonym współczynniku tarcia, czyli energooszczędnych. Przekonanie użytkowników, że warto oszczędzać energię, gdzie tylko jest to możliwe, jest jeszcze przed nami. Te działania powinny być również zdecydowanie wsparte przez działania władz – by się to wszystkim opłacało.

Opinie naszych respondentów o łożyskach bezobsługowych były podzielone. Podkreślano, że nie wszędzie da się je zastosować. Przeważała opinia, że są dobrym rozwiązaniem ale pod warunkiem wysokiej jakości. Ponad 84 proc. udzielających odpowiedzi, korzysta z systemów smarowania łożysk i w ponad 68 proc. są to systemy centralnego smarowania.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce