Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Łożyska

-- czwartek, 19 marzec 2009

Łożyska są jednymi z najpowszechniej stosowanych elementów w budowie maszyn. Łożyskowanie to nie tylko łożyska, lecz również inne elementy konstrukcyjne, takie jak wał czy oprawa. Powszechność zastosowań dla łożysk powoduje, że rynek jest bardzo konkurencyjny. W przeprowadzonej wśród naszych czytelników ankiecie zapytaliśmy o doświadczenia związane z użytkowaniem różnego typu łożysk w ich zakładach produkcyjnych.Łożyska należą do części składowych różnorodnych maszyn, stanowiąc często tzw. „element krytyczny” mający wpływ na niezawodność całego urządzenia. Dlatego też praca łożysk jest i musi być szczególnie kontrolowana. Stosuje się w tym celu czujniki, kamery termowizyjne. Niestety koszty takich metod mogą być duże w porównaniu do całego węzła łożyskowego, dlatego też stosuje się profilaktyczną wymianę łożysk lub konstrukcje o lepszych parametrach. Trzeba przyznać, że w zakresie nowych konstrukcji i wykorzystania nowoczesnych materiałów do budowy łożysk postęp jest duży. W przypadku łożysk tocznych nowe konstrukcje są tak projektowane, by podczas pracy zużywały mniej energii. Stąd coraz większe zainteresowanie typami łożysk z wstępnie smarowanymi uszczelnieniami oraz smarowanymi na cały przewidziany okres eksploatacji. W tym przypadku zewnętrzne uszczelnienia są zbędne.

Inny przykład to łożyska firmy igus z Kolonii systemu „igubal”, czyli sferycznych łożysk przegubowych skonstruowanych z tworzywa sztucznego, w tym serii przeznaczonej do stosowania w wysokich temperaturach. Mogą one być zastosowane w otoczeniu z temperaturą do 200 stopni Celsjusza. Wykonane z polimerów pracują, w zależności od materiału, na sucho i nie wymagają konserwacji.

Rynek

Obecna sytuacja związana ze światowym kryzysem destabilizuje nie tylko rynek łożysk. Opinie specjalistów wypowiadane jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie mają już pokrycia w otaczającej nas rzeczywistości. Przy obecnych wahaniach kursów walut i zapotrzebowania na łożyska na świecie trudno przewidywać, jak będą się kształtowały ceny. Tanie produkty z Chin, które bardzo utrudniały znanym markom sytuację rynkową, mogą już nie być tak atrakcyjne cenowo, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich jakość, tym bardziej że w kraju mamy liczące się zakłady produkcyjne. Zapewne będzie teraz trudniej przekonać klienta, by wydał również dużo na zamiennik o nieznanej jakości wykonania.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce