Lasery do wyznaczania współosiowości wałów
-- czwartek, 01 czerwiec 2006
Przestoje maszyn wirnikowych spowodowane ww. przyczynami można w znacznym stopniu wyeliminować dzięki starannemu ustawieniu ich wałów (osiowaniu). Około 50% uszkodzeń maszyn wirujących można przypisać błędom w ich ustawianiu. Ustawienie prawidłowe gwarantuje krótsze i rzadsze przestoje, niezbędne dla przeprowadzenia planowanej obsługi i napraw. Dlatego operacja ustawiania maszyn jest jedną z najważniejszych na etapie montażu i podczas remontu maszyny.
Na czym polega wyższość tej metody?
W 1983 roku w Niemczech pojawił się pierwszy laserowy przyrząd Optalign do ustawiania maszyn, które wyraźnie zwiększyły precyzję tej operacji. Do tego czasu dokładne ustawianie sprzęgniętych maszyn potrafili wykonać z powodzeniem tylko fachowcy mający duże doświadcze nie w obsłudze czujników mechanicznych. Korzystanie z tych czujników wymaga precyzyjnego ich instalowania oraz właściwej interpretacji wyników pomiarów. Kolejne czynności wykonywane przy użyciu czujników mechanicznych mogą być przyczyną błędów, nawet jeżeli ustawianie maszyn wykonuje personel z dużym doświadczeniem. Przyrządy z czujnikami mechanicznymi wymagają stosowania mechanicznych mostków mocowanych do ciężkich uchwytów, których zwis musi być dokładnie zmierzony i uwzględniony w dalszych obliczeniach.
Przykłady zastosowania czujników zegarowych do osiowania wałów; a – sprzęgło krótkie, b – sprzęgło z przekładką
Takie ustawianie ma szyn wymaga nie tylko doświadczenia, ale również znajomości zależności trygonometrycznych, by odczytane z czujników wartości odnieść do łap maszyny. Ponadto każde ustawienie jest czasochłonne i jednocześnie wymaga użycia oprzyrządowania (często różnego dla różnych zespołów maszyn).
Wprowadzenie systemów laserowo-optycznych pozwoliło na całkowite zrezygnowanie z czujników mechanicznych. Ustawianie maszyn stało się bardzo dokładne, proste, szybkie i tanie.
Systemy laserowe opierają się na bezdotykowych pomiarach za po mocą nieszkodliwego promienia laserowego. Nie jest po trzebne mechaniczne połączenie między punktami pomiaro wymi na obu wałach. Punkty te „łączy” promień lasera, co eliminuje możliwość powstania błędów spowodowanych zwisem prętów pomiarowych, zacinaniem się czujników mechanicznych lub pomyłkami w obsłudze.